TK
Obywatelskie Forum Legislacji krytycznie ocenia sposób tworzenia prawa przez obecny parlament
Fundacja Batorego| konsultacje| Obywatelskie Forum Legislacji| projekt poselski| projekt rządowy| regulamin Rady Ministrów| stanowienie prawa
włącz czytnikFundacja Batorego opublikowała kolejny Raport Obywatelskiego Forum Legislacji, który jasno pokazuje, że obecny obóz władzy wykorzystuje inicjatywy poselskie do stanowienia prawa w stopniu dużo większym, niż poprzednie rządy.
Monitoring procesu stanowienia prawa oraz działania na rzecz jego przejrzystości i otwartości Fundacja Batorego prowadzi od 2006 roku. Od 2009 roku - w ramach utworzonego przy Fundacji Obywatelskiego Forum Legislacji grupującego ekspertów, naukowców i przedstawicieli organizacji pozarządowych, którzy działają na rzecz poprawy jakości procesu tworzenia aktów prawnych oraz otwarcia go na głos obywateli. Obywatelskie Forum Legislacji zajmuje się w szczególności standardami konsultacji oraz praktyką funkcjonowania ustawy lobbingowej. W 2011 roku Obywatelskie Forum Legislacji, wsparte przez ekspertów prawa konstytucyjnego, zainicjowało dyskusję na temat zasadności stworzenia nowych ram prawnych, które uporządkują proces tworzenia prawa, wzmacniając rolę konsultacji społecznych w tym procesie i wprowadzając rozwiązania zwiększające jego przejrzystość.
Od połowy 2014 roku członkowie Forum prowadzą stały monitoring realizacji zapisów Regulaminu pracy Rady Ministrów. Nowy regulamin określał m.in. reguły prowadzenia uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania projektów dokumentów rządowych. Wnioski z obserwacji sposobu prowadzenia przez rząd konsultacji wybranych projektów aktów prawnych upowszechniane są w raportach kwartalnych. Raporty wysyłane są do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Rządowego Centrum Legislacji, ministerstw, w których przygotowywano monitorowane projekty aktów prawnych, do mediów i innych zainteresowanych instytucji oraz publikowane na stronie www Fundacji i stronie Obywatelskiego Obserwatorium Demokracji. W związku z nadzwyczajną aktywnością legislacyjną posłów od listopada 2015 monitorowany jest także parlamentarny etap tworzenia prawa.
Wiele z uchwalonych przez Sejm, w ostatnim okresie, projektów poselskich dotyczyło dziedzin, których regulacją wcześniej zwykł się zajmować rząd. Przykładowo, projektem poselskim po raz kolejny zmieniano zasady funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego, ustanawiano Radę Mediów Narodowych, porządkowano rynek gazu ziemnego, tworzono podstawy prawne i umocowanie ARiMRu do wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego, wprowadzano zmiany w strukturze działu administracji rządowej budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo, czy naprawiano błędy w ustawie o wstrzymaniu sprzedaży ziemi.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Brak art. powiąznych.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.