TK



Petycje: Senat rozpoczyna kampanię informacyjno-edukacyjną

Bogdan Borusewicz| demokracja| ISP| Jacek Kucharczyk| Michał Seweryński| Mieczysław Augustyn| petycje| ustawa o petycjach

włącz czytnik
Petycje: Senat rozpoczyna kampanię informacyjno-edukacyjną

20 maja 2015 r. w Senacie zainaugurowano kampanię informacyjno-edukacyjną PETYCJA – TWOJE PRAWO, przygotowaną przez Kancelarię Senatu wspólnie z Instytutem Spraw Publicznych i Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich. 6 września 2015 r. wchodzi w życie ustawa o petycjach, uchwalona z inicjatywy Senatu, która wypełnia konstytucyjne prawo obywateli do składania petycji do władzy publicznej oraz organizacji i instytucji społecznych wykonujących zadania zlecone z zakresu administracji publicznej. Dotychczas mieli oni ograniczoną możliwość korzystania z tego prawa, ponieważ nie było ustawy określającej sposób składania i tryb rozpatrywania petycji.

Inaugurując kampanię, marszałek Bogdan Borusewicz przypomniał, że kończy ona starania parlamentarzystów i organizacji pozarządowych o uchwalenie ustawy o petycjach. Jest więc kilka miesięcy, by dobrze przygotować obywateli do korzystania z ich konstytucyjnych uprawnień. Zdaniem marszałka Senatu kampania w szczególny sposób wpisuje się w trwającą obecnie dyskusję nad pobudzeniem społecznej aktywności i skutecznym wsłuchiwaniem się w głos obywateli. Składając petycje, nawet indywidualnie, będą mieć szansę bezpośredniego wpływania na proces sprawowania władzy, szybszego i prostszego niż referendum czy obywatelska inicjatywa legislacyjna. Marszałek przypomniał również, że to właśnie Senat w 2009 r., widząc potrzebę uruchomienia instytucji petycji, podjął się ich rozpatrywania. „To doświadczenie, ukazujące ogrom społecznych potrzeb i oczekiwań, daje nam szczególne upoważnienie do udziału w ogólnopolskiej akcji upowszechniającej pożytek z petycyjnego prawa zarówno dla samych obywateli, jak i władz i administracji publicznej. Jeśli chcemy pobudzić społeczną aktywność i przywrócić zaufanie do władzy publicznej, musimy promować mechanizmy, które w realny sposób nam to ułatwią” – powiedział.

Prezes Instytutu Spraw Publiczny Jacek Kucharczyk podkreślił, że inauguracja kampanii petycyjnej jest dla instytutu bardzo ważnym wydarzeniem. Jak mówił, instytut, od lat zajmując się przejrzystością polskiego życia publicznego, dostrzegał ogromny problem braku wpływu obywateli na sprawy publiczne, przejawiający się m.in. w niskiej frekwencji wyborczej. W opinii prezesa Jacka Kucharczyka petycje mogą stanowić mechanizm, który pozwoli przezwyciężyć poczucie obcości obywateli wobec państwa, a nowa ustawa odegra w tym procesie znaczącą rolę. Zaangażowanie Senatu w problematykę petycyjną pokazuje, według prezesa Instytutu Spraw Publicznych, jak ważne miejsce zajmuje Senat w strukturze instytucji państwowych w Polsce, jeśli chodzi o działanie demokracji.

Poprzednia 123 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.