Państwo



Sen. Seweryński: Ustawa o petycjach zachęci obywateli do większego zaangażowania w sprawy publiczne

Inicjatywa ustawodawcza| Michał Seweryński| petycje| Senat

włącz czytnik
Sen. Seweryński: Ustawa o petycjach zachęci obywateli do większego zaangażowania w sprawy publiczne
Senator Michał Seweryński

Rozmowa z senatorem Michałem Seweryńskim, przewodniczącym senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

Aleksandra Leicht: Do Senatu wróciła ustawa o petycjach. To była inicjatywa ustawodawcza Senatu. Kilkuletnie prace senatorów zostały uwieńczone sukcesem. Czy dzięki tej ustawie umocni się demokracja bezpośrednia w naszym kraju?

Senator Michał Seweryński: Ustawa o petycjach daje lepsze podstawy obywatelom do korzystania z  prawa do wnoszenia petycji do wszystkich instytucji państwowych i społecznych w sprawach, które ich nurtują. Ustawa konkretyzuje konstytucyjne prawo do petycji, jasno definiując i rozszerzając krąg ich adresatów. Ponadto, ustawa doprecyzowuje przedmiot  petycji, czyli określa wyraźnie czego mogą one dotyczyć. Prawo do petycji, staje się w ten sposób bardziej  zrozumiałe dla obywateli, więc łatwiej będą mogli z niego  korzystać.

Senat nie czekając na ustawę, ułatwił obywatelom korzystanie z tego prawa.  Od 20O9 r. mogą oni składać do Senatu petycje w sprawach dotyczących zmiany prawa. Petycje trafiają do Komisji, której pracami Pan kieruje. Jakie są doświadczenia Komisji w rozpatrywaniu petycji?

Od czasu, kiedy Senat zaczął się zajmować  petycjami do senackiej Komisji  Praw Człowieka, Praworządności i Petycji napływa coraz więcej zarówno indywidualnych, jak i zbiorowych petycji, co powoduje, że częstotliwość posiedzeń Komisji wyraźnie wzrosła.  Dość powiedzieć , że właśnie mieliśmy dwusetne posiedzenie Komisji w tej kadencji Senatu. Liczba petycji zapewne jeszcze wzrośnie po uchwaleniu ustawy o petycjach.  Przypomnę, że zanim  projekt tej ustawy został ostatecznie sformułowany odbyło się nie tylko wiele posiedzeń Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji  oraz Komisji Rodziny i Polityki Społecznej, ale także -  wysłuchanie publiczne.  Wzięli w nim udział przedstawiciele samorządów terytorialnych  i organizacji pozarządowych. Sporo ich uwag zgłoszonych podczas wysłuchania zostało uwzględnionych w ustawie o petycjach. Sprawy, które obywatele wnoszą do Senatu nie zawsze są petycjami, ale zawsze są najpierw pod tym kątem rozpatrywane przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, na jej posiedzeniach plenarnych lub przez przewodniczącego Komisji. W Senacie nadaje się bieg tylko tym petycjom, które uzasadniają podjęcie inicjatywy ustawodawczej. Pozostałe petycje i liczne inne pisma obywateli (skargi i wnioski) są natomiast przekazywane stosownym organom państwowym i samorządowym.

Poprzednia 123 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.