TK



Radcy prawni bliżej obron w sprawach karnych

Jarosław Gowin| Jerzy Kozdroń| Krajowa Rada radców Prawnych| Krzysztof Kwiatkowski| Michał Królikowski| Naczelna Rada Adwokacka| radca prawny

włącz czytnik

 

Mimo protestów ze strony adwokatów propozycja komisji kodyfikacyjnej jest taka, żeby radca prawny i adwokat mogli na równi występować w roli obrońców w procesach karnych. Argument adwokatów, którzy twierdzą, że radcy prawni nie sprostają merytorycznie temu zadaniu, jest bezpodstawny. Co więcej, cała procedura karna ulega teraz radykalnej zmianie. Będzie to klasyczny proces kontradyktoryjny, w którym strony procesowe będą przeprowadzały postępowanie dowodowe. Sąd będzie tylko arbitrem w sprawie. Udział obrońców, pełnomocników w tym postępowaniu będzie jeszcze istotniejszy niż dotychczas. Procesy będą bardziej skomplikowane. Co więcej, adwokaci nie będą mogli we wszystkich tych procesach występować jako obrońcy stron, bo jest ich po prostu zbyt mało. We wszystkich krajach europejskich nie istnieje dualizm zawodów prawniczych, wyodrębniający radców prawnych i adwokatów. Wspomniana propozycja komisji kodyfikacyjnej przybliża nas do rozwiązania europejskiego. Trzeba wreszcie skończyć z tym, już dzisiaj niczym nieuzasadnionym, dualizmem zawodów prawniczych. (Jerzy Kozdroń, radca prawny, poseł PO)

 

Już niebawem wyrośnie im potężna, profesjonalna konkurencja. I tego zapewne obawiają się adwokaci, którzy tak żarliwie, ale bezskutecznie protestują przeciwko tej noweli.

Warto przy tym zaznaczyć, że w ostatnich latach polski rynek usług prawnych uległ drastycznym przemianom. Przede wszystkim można zaobserwować zdecydowane zwiększenie liczby młodych prawników przyjmowanych co roku na aplikację. To powoduje, że w przyszłości coraz trudniej będzie odnaleźć się w zawodzie. Krajowa Rada Radców Prawnych, zabiegając o kompetencje do obron karnych, miała na uwadze również zawodowe aspiracje najmłodszych adeptów radcowskiego zawodu, którzy powinni mieć takie same prawa, jak ich koledzy adwokaci. Prawa, które w niczym nie będą upośledzały ich ledwie rozpoczętej kariery zawodowej. Nie jest bowiem tajemnicą, że część spośród już praktykujących radców prawnych nie pasjonuje się prawem karnym ani się w nim nie specjalizuje i nie będzie chciała uprawiać tej nowej dla nich dziedziny prawa. Jest to jednak szansa na ciekawą specjalizację dla tysięcy pozostałych radców prawnych. Skorzysta na tym nie tylko rynek, ale przede wszystkim obywatele, którzy już niebawem otrzymają szerszą ofertę profesjonalnej pomocy prawnej w sprawach karnych.
Zgodnie z projektem, znowelizowane przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2014 r.
Radca Prawny nr 136

Poprzednia 123 Następna

Publicystyka

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.