TK



Rzecznik generalny ETS o kredytach w walutach obcych

dyrektywa o nieuczciwych praktykach handlowych| ETS| frank szwajcarski| kredyt hipoteczny| kurs zakupu waluty| Nils Wahl| waluta| Węgry

włącz czytnik

Jeżeli chodzi o umowę kredytu, którego dotyczy postępowanie główne, rzecznik generalny Wahl stanął na stanowisku, że postanowienia umowy dotyczące kursu wymiany mającego zastosowanie do wypłaty środków i spłaty kredytu wydają się być sformułowane w jasny sposób. Zauważył on jednak, że można mieć pewne wątpliwości co do możliwości zrozumienia przez konkretnego konsumenta, iż naraża się on na dodatkowe koszty wynikające z różnicy pomiędzy kursem sprzedaży waluty obcej a kursem zakupu tejże waluty. W tej kwestii rzecznik generalny zajął stanowisko, iż rozstrzygnięcie tego pytania będzie należało do Kúria i musi nastąpić w świetle obiektywnych informacji przedstawionych na etapie zawierania umowy.

W końcu rzecznik generalny stwierdził, że w sytuacji, gdy niezastosowanie nieuczciwego warunku umowy czyniłoby umowę, tak jak w niniejszym przypadku, niewykonalną, dyrektywa nie stoi na przeszkodzie temu, aby sąd krajowy zastąpił sporny warunek przepisem prawa krajowego o charakterze dyspozycyjnym. Takie podejście pozwala bowiem zrealizować cel dyrektywy, polegający w szczególności na przywróceniu równowagi między stronami umowy, w miarę możliwości przy jednoczesnym utrzymaniu w mocy umowy jako całości.

Gdyby zastąpienie nieuczciwego warunku umowy nie było możliwe, a sąd krajowy zmuszony byłby do stwierdzenia nieważności umowy, zachodziłoby niebezpieczeństwo braku wywarcia skutku odstraszającego przez taką sankcję oraz utraty możliwości osiągnięcia celu ochrony konsumentów. W niniejszej sprawie takie stwierdzenie nieważności umowy powodowałoby wymagalność całej podlegającej jeszcze spłacie kwoty kredytu. Może to jednakże przekraczać możliwości finansowe konsumenta i z tego powodu obciążyć negatywnymi skutkami raczej jego aniżeli kredytodawcę, a w związku z tym nie mogłoby posłużyć za impuls mający spowodować unikanie wprowadzania takich warunków do umów.

UWAGA 1: Opinia rzecznika generalnego nie wiąże Trybunału Sprawiedliwości. Zadanie rzeczników generalnych polega na przedkładaniu Trybunałowi, przy zachowaniu całkowitej niezależności, propozycji rozstrzygnięć prawnych w sprawach, które rozpatrują. Sędziowie Trybunału rozpoczynają właśnie obrady w tej sprawie. Wyrok zostanie wydany w terminie późniejszym.

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.