TK



Rzecznik Trybunału Sprawiedliwości UE o krwiodawstwie homoseksualistów

ETS| Francja| homoseksualizm| krwiodawstwo| Paolo Mengozzi| stosunki seksualne

włącz czytnik

Rzecznik generalny podkreślił również brak spójności uregulowania francuskiego: brak jest bowiem szczególnego przeciwwskazania dotyczącego kobiety, której partner miał lub ma stosunki seksualne z innymi mężczyznami. Ponadto, osoba, której partner jest seropozytywny, jest przedmiotem przeciwwskazania jedynie czteromiesięcznego czasowego, podczas gdy w takim przypadku narażenie na ryzyko jest konkretnie rzeczywiste. Wreszcie P. Mengozzi porównał sytuację mężczyzny, który jeden raz w życiu lub okazjonalnie miał zabezpieczony stosunek homoseksualny (taki mężczyzna jest definitywnie wykluczony z krwiodawstwa) z sytuacją osoby heteroseksualnej, która regularnie odbywa stosunki bez zabezpieczenia (osoby tej dotyczy jedynie przeciwwskazanie czasowe).

Ponadto, zdaniem P. Mengozziego, sąd krajowy powinien również zbadać, czy nie ma możliwości przeredagowania kwestionariusza służącego ocenie kandydatów do krwiodawstwa w taki sposób, który umożliwiłby personelowi medycznemu określenie, w trakcie osobistego wywiadu, czy kandydat przejawia tak zwane „ryzykowne” zachowanie seksualne (ponieważ taka ocena jest możliwa w stosunku do reszty populacji), i tym samym - ochronę w sposób satysfakcjonujący zdrowie biorców.

UWAGA: Opinia rzecznika generalnego nie wiąże Trybunału Sprawiedliwości. Zadanie rzeczników generalnych polega na przedkładaniu Trybunałowi, przy zachowaniu całkowitej niezależności, propozycji rozstrzygnięć prawnych w sprawach, które rozpatrują. Sędziowie Trybunału rozpoczynają właśnie obrady w tej sprawie. Wyrok zostanie wydany w terminie późniejszym.

1  Dyrektywa  Komisji  2004/33/WE  z  dnia  22  marca  2004  r.  wykonująca  dyrektywę  2002/98/WE  w  zakresie  niektórych wymagań technicznych dotyczących krwi i składników krwi (Dz.U. L 91, s. 25).

2 Artykuł 168 ust. 4 lit. a) TFUE.
3 „Okres utajnienia” jest okresem, w trakcie którego wirus HIV 1 i HIV 2 nie mogą zostać wykryte w trakcie badania na obecność (to znaczy 12 dni w przypadku wirusa HIV 1 i 22 dni w przypadku wirusa HIV 2). Ponieważ maksymalny termin przechowywania krwi wynosi 45 dni, wprowadzenie kwarantanny pobranej krwi przez 22 dni, a po tym terminie przeprowadzenie testu, mogłoby być obiektywnie rozwiązaniem pozwalającym na lepszą realizację celu zamierzonego przez Francję.

Poprzednia 123 Następna

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.