TK



Sędziowie o sądownictwie i niezawisłości sędziowskiej

Cezary Grabarczyk| Irena Kamieńska| Krajowa Rada Sądownictwa| Minister Sprawiedliwości| nadzór nad sądami| niezależność sądów| niezawisłość sędziowska| sądownictwo| Stowarzyszenie Sędziów „Themis”

włącz czytnik
Sędziowie o sądownictwie i niezawisłości sędziowskiej

W dniach 24- 25 stycznia 2015 r. odbyło się sprawozdawczo-wyborcze Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia Sędziów THEMIS.

Wybrano nowe władze Stowarzyszenia na czteroletnią kadencję: zarząd główny i komisję rewizyjną. Prezesem Zarządu Stowarzyszenia została ponownie Pani Sędzia Irena Kamieńska, sędzia NSA.

W pierwszym dniu obrad gościem Zgromadzenia był Minister Sprawiedliwości Pan Cezary Grabarczyk. Podczas spotkania omówiono główne i aktualne problemy wymiaru sprawiedliwości i sądownictwa. Członkowie Stowarzyszenia podjęli Uchwałę Programową, w której odnieśli się do problemów polskiego sądownictwa i określili kierunki dalszej działalności Stowarzyszenia THEMIS.

1. Opracowanie raportu poświęconego  wzajemnym  relacjom władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej  oraz zgodności tych relacji z zapisem konstytucyjnym zawartym w art. 173 Konstytucji RP oraz standardami międzynarodowymi ze wskazaniem potrzeby zmian legislacyjnych ewentualnie sugestii odnośnie zmiany praktyki. Raport zidentyfikuje zagrożenia dla niezależności sądów i niezawisłości  sędziów i zostanie przedstawiony Krajowej Radzie Sądownictwa jako materiał wyjściowy dla podjęcia debaty m.in. o granicach nadzoru administracyjnego sprawowanego nad sądami przez Ministra Sprawiedliwości.

2. Stowarzyszenie krytycznie ocenia sposób wprowadzenia podwyższonego wieku przechodzenia sędziów w stan spoczynku. Podwyższenie wieku przejścia w stan spoczynku także w stosunku do sędziów będących w służbie odbieramy jako przejaw nierównego traktowania  sędziów w porównaniu z funkcjonariuszami mundurowymi, którym również wydłużono okres pełnienia służby, ale zmiany te objęły tylko tych funkcjonariuszy, którzy rozpoczęli służbę już po wprowadzeniu zmian dotyczących wieku emerytalnego.

3. Bardzo krytycznie oceniamy projektowane i już istniejące zmiany co do zasad rozliczania kosztów dojazdu sędziów do sądu. Nowy sposób  rozliczania tych kosztów oznacza nierówne traktowanie sędziów w porównaniu z posłami, którzy otrzymują zwrot rzeczywiście poniesionych na ten cel wydatków. Nie znajduje  bowiem żadnego uzasadnienia negatywne dla sądownictwa zróżnicowanie uprawnień władzy ustawodawczej i sądowniczej, a tym bardziej bezzasadne jest pozbawienie zwrotu jakichkolwiek kosztów dojazdu sędziów sądów rejonowych.

4. Uregulowania wymaga również sytuacja socjalna sędziów w przypadku długotrwałej choroby, która nie łączy się z trwałą niezdolnością do wykonywania obowiązków sędziego. Sędziowie po upływie roku  nieobecności w pracy związanej z chorobą nie otrzymują wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy. Jako niczym nieusprawiedliwioną należy też ocenić praktykę nieudzielania sędziom przez Ministra Sprawiedliwości urlopu dla poratowania zdrowia, mimo czasowej niezdolności do pełnienia służby.

Poprzednia 12 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.