TK
Sejmowa komisja zajmuje się SKOK-ami
Bankowy Fundusz Gwarancyjny| Grzegorz Bierecki| Kasa Krajowa SKOK| Komisja Nadzoru Finansowego| SKOK| Zbigniew Jagiełło| Związek Banków Polskich
włącz czytnik18 marca na zamkniętym posiedzeniu sejmowa komisja finansów publicznych dyskutuje o sytuacji spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. SKOK-i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej, a za ich problemy pośrednio płacą banki poprzez swoje składki do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.
– Sytuacja, w której banki gromadzą pieniądze na potencjalne problemy w systemie bankowym, a znaczna suma z tego systemu jest wyciągana po to, by obsłużyć klientów SKOK-ów, nie jest zdrowa, nie jest normalna. Wydaje mi się, że warto na ten temat dyskutować, żeby to się nie odbywało w ten sposób jak do tej pory – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Zbigniew Jagiełło, prezes zarządu PKO Banku Polskiego.
Komisja Nadzoru Finansowego po objęciu SKOK-ów swoim nadzorem w 2012 r. ujawniła wiele nieprawidłowości, a także alarmujące dane dotyczące sytuacji finansowej kas. Według Komisji SKOK-i są źle zarządzane, a nieprawidłowości dotyczą nawet największych kas. Jak wynika z danych KNF-u, na koniec września 2013 r. ponad 30 proc. kredytów udzielonych przez SKOK-i było przeterminowanych.
Poza złą sytuacją finansową samych SKOK-ów problemem są też niejasności związane z zarządzaniem nimi. Według niedawnych doniesień mediów były prezes SKOK-ów, a potem senator klubu parlamentarnego PiS Grzegorz Bierecki w 2010 r. wyprowadził majątek kontrolującej SKOK-i Fundacji na rzecz Polskich Związków Kredytowych do spółki, w której był największym udziałowcem. On sam zaprzecza tym zarzutom, podkreślając, że środki fundacji nie były ani środkami publicznymi, ani spółdzielców.
To właśnie tymi doniesieniami zajmą się dziś posłowie na utajnionym posiedzeniu komisji. Posłowie Platformy Obywatelskiej proponowali już publicznie powołanie komisji śledczej w celu wyjaśnienia nieprawidłowości w zarządzaniu SKOK-ami, ale na razie żadne decyzje nie zapadły.
Jagiełło zwraca jednak uwagę na to, że SKOK-i mogą same wyjść z trudnej sytuacji dzięki poprawie sytuacji gospodarczej.
– Wierzę, że ta dobra sytuacja gospodarcza umożliwi SKOK-om wydostanie się z tego problemu braku kapitałów, wielkości złych kredytów, bo to byłoby dobre dla polskiej gospodarki i nas wszystkich – podkreśla prezes PKO BP.
Jagiełło zwraca uwagę także na drugi problem, z którym zmaga się obecnie sektor bankowy, czyli sytuację osób zadłużonych we frankach szwajcarskich. Związek Banków Polskich przedstawił w zeszłym tygodniu drugą propozycję pomocy tym osobom.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
SKOK-i przed Trybunałem: dwa artykuły niekonstytucyjne, z interpelacją w tle
Ustawa o SKOK-ach skierowana do Trybunału
Coraz trudniejsze bilanse SKOK-ów
KNF zaniepokojona sytuacją w SKOK-ach. Nie można wykluczyć wniosków o upadłość
Centrala SKOK-w bez statutu
Bratkowski: Humbug pękł
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.