TK



Senat: trzy wyroki TK i inne ustawy

Ordynacja podatkowa| Senat| terminal LNG| Trybunał Konstytucyjny| ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej| ustawa o zapasach ropy naftowej| ustawa o zawodzie lekarza weterynarii| wykonanie wyroku TK

włącz czytnik

Senatorowie wprowadzili osiem doprecyzowujących poprawek do  ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu oraz ustawy o gospodarce nieruchomościami. Był to projekt rządowy. Nowelizacja rozszerza listę inwestycji w infrastrukturę gazową, budowanych z uproszczeniem procedur administracyjnych. Na mocy obowiązującej od 2009 r. specustawy w Świnoujściu powstaje terminal skroplonego gazu ziemnego LNG oraz grupa gazociągów w północno-zachodniej Polsce łączących terminal z siecią gazową. Istniejąca krajowa sieć gazowa nie pozwoliłaby w sposób efektywny rozprowadzić po całym kraju gazu z terminala LNG. Przewidziane ustawą rozszerzenie obejmuje budowę 16 nowych gazociągów oraz instalacji magazynowych gazu, w tym bezzbiornikowego magazynowania gazu ziemnego o pojemności czynnej nie mniejszej niż 250 mln m3, wraz z infrastrukturą niezbędną do ich obsługi. Nowela upraszcza procedury administracyjne towarzyszące tym inwestycjom m.in. zawiera ułatwienia w zakresie dokonywania doręczeń, wprowadza obowiązek koncentracji dokumentacji na etapie składania wniosku o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji, wprowadza ułatwienia proceduralne w przypadku, gdy nieruchomość zajęta pod inwestycję ma nieuregulowany stan prawny lub gdy zmienia się jej oznaczenie w ewidencji gruntów. Ustawa modyfikuje zasady usuwania drzew i krzewów z terenów zajętych przez inwestycje. Kolejną zmianą jest nadanie inwestorowi uprawnienia do dysponowania nieruchomością z dniem wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji.

Z 50. redakcyjnymi poprawkami przyjęta została ustawa o zmianie ustawy o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym oraz niektórych innych ustaw. Jej projekt przygotował rząd. Ustawa ma na celu wykonanie  przepisów Unii Europejskiej nakładających na państwa członkowskie obowiązek utrzymywania minimalnych zapasów ropy naftowej lub produktów ropopochodnych, odpowiadających co najmniej 90 dniom ich średniego dziennego przywozu. Regulacja ma też przeciwdziałać przestępstwom podatkowym towarzyszącym przywozowi paliw z zagranicy, wprowadzając obowiązek składania przez importerów paliw (z wyjątkiem LPG) 10 mln zł zabezpieczenia majątkowego. Nowela przewiduje, że stopniowo rosnąć będą zapasy w gestii Agencji Rezerw Materiałowych, a zapasy trzymane przez firmy będą spadać do poziomu 53 dni średniego przywozu na koniec 2017 r. - z 76 dni dziś. Ustawa, regulując kwestię dostępności zapasów interwencyjnych, przekształca system zapasów interwencyjnych z systemu państwowo-przemysłowego w system agencyjno-przemysłowy. Prezes ARM będzie prowadzić informatyczny rejestr systemu zapasów interwencyjnych.

Trybunał Konstytucyjny,Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.