TK



Senat: trzy wyroki TK i inne ustawy

Ordynacja podatkowa| Senat| terminal LNG| Trybunał Konstytucyjny| ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej| ustawa o zapasach ropy naftowej| ustawa o zawodzie lekarza weterynarii| wykonanie wyroku TK

włącz czytnik

Bez poprawek Izba przyjęła ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku ze standaryzacją niektórych wzorów pism w procedurach administracyjnych, wywodzącą się z projektu rządowego. Jej celem  jest ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej przez nałożenie na właściwe organy obowiązku określenia jednolitych wzorów pism w formie elektronicznej, wykorzystywanych w procedurach administracyjnych. Ujednolicone mają zostać przede wszystkim różnego rodzaju formularze wniosków o wydanie zezwolenia lub licencji, wpis do rejestru, zmianę danych w zezwoleniu lub w rejestrze czy zgłoszenie danej działalności właściwemu organowi. Standaryzacja wzorów pism ma stanowić etap pełnej elektronizacji procedur administracyjnych. Ustawa wpisuje się w realizację  dyrektywy unijnej dotyczącej usług na rynku wewnętrznym przez ograniczanie formalności do niezbędnego minimum oraz uproszczenie procedur administracyjnych, a tym samym zmniejszenie kosztów ponoszonych przez administrację publiczną i obywateli. Nowelizacja pozwoli na ograniczenie liczby wzorów dokumentów będących w obiegu. Wprowadzenie wzorów dokumentów w formie elektronicznej nie oznacza, że nie będzie można składać dokumentów w formie papierowej. Ustawa wprowadza zmiany w 21 ustawach i określa podmioty odpowiedzialne za opracowanie właściwych dla procedur tam określonych wzorów pism w formie dokumentów elektronicznych.

Senat uchwalił z 18 doprecyzowującymi poprawkami ustawę o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw. Był to projekt rządowy. Celem nowelizacji jest wdrożenie do polskiego prawa postanowień Ramowej Dyrektywy Wodnej oraz pozostałych dyrektyw dotyczących gospodarki wodnej w związku z koniecznością usunięcia naruszeń prawa Unii Europejskiej w tym obszarze. Ustawa wprowadza definicje: "dobrego potencjału ekologicznego", "dobrego stanu chemicznego wód podziemnych", "dobrego stanu ekologicznego", "dobrego stanu ilościowego wód podziemnych", "dobrego stanu wód podziemnych", "dopuszczalnych wartości emisji", "dostępnych zasobów wód podziemnych", "stanu ekologicznego", "stanu ilościowego wód podziemnych", "stanu wód podziemnych", "substancji priorytetowych" oraz zmienia brzmienie definicji "zanieczyszczenia".

Trybunał Konstytucyjny,Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.