TK
Senat wykona kolejne wyroki Trybunału
Fundusz Ubezpieczeń Społecznych| prawo bankowe| Senat| Trybunał Konstytucyjny| ustawa o emeryturach i rentach| ustawa o izbach lekarskich
włącz czytnikNa najbliższym posiedzeniu Senatu izba zajmie się m. in. czterema ustawami stanowiącymi wykonanie wyroków Trybunału Konstytucyjnego. Wśród nich jest przygotowana przez Senat ustawa o zmianie ustawy - Prawo bankowe oraz ustawy o funduszach inwestycyjnych, która ma na celu pozbawienie dokumentów bankowych i dokumentów funduszy inwestycyjnych mocy dokumentów urzędowych w postępowaniu cywilnym. Jest to wykonanie obowiązku dostosowania systemu prawa do dwóch wyroków Trybunału Konstytucyjnego.
Ustawa o zmianie ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, której projekt został przedłożony przez rząd, także wykonuje dwa wyroki Trybunał. Będąca przedmiotem badania Trybunału Konstytucyjnego ustawa dopuszcza uregulowanie praw i obowiązków wnioskujących o dofinansowanie w trakcie naboru projektów finansowanych z programu operacyjnego oraz procedury odwoławczej przysługującej tym pomiotom w systemie realizacji programu operacyjnego, a zatem poza systemem źródeł powszechnie obowiązującego prawa w Polsce. W ocenie Trybunału, jest to sprzeczne z Konstytucją, albowiem źródłami powszechnie obowiązującego prawa w naszym kraju są: Konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe oraz rozporządzenia, a także akty prawa miejscowego.
Kolejne wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego niesie ustawa o zmianie ustawy o izbach lekarskich oraz niektórych innych ustaw, przygotowana przez Senat. Zmienia ona pięć ustaw - o izbach lekarskich, o samorządzie pielęgniarek i położnych, o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych, o izbach aptekarskich, o diagnostyce laboratoryjnej, a dostosowuje do modelu kasacyjnego ostatnie trzy. Od prawomocnego orzeczenia sądu zawodowego kończącego postępowanie dotyczące odpowiedzialności zawodowej każdego członka korporacji medycznej przysługiwać ma kasacja do Sądu Najwyższego, rozpatrywana na podstawie Kodeksu postępowania karnego.
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego wykonuje też ustawa o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, przygotowana przez Senat. Zakłada ona uwzględnienie okresu zatrudnienia za granicą obywateli polskich przy ustalaniu ich prawa do świadczeń emerytalno-rentowych bez konieczności spełnienia dotychczasowego wymogu stałego zamieszkania na obecnym terenie Polski (tzw. domicylu).
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.