TK



Senat wykonuje wyroki Trybunału

GDDKiA| Główny Geodeta Kraju| osoba niepełnosprawna| prawo do obrony| Prawo geodezyjne i kartograficzne| Prawo o adwokaturze| Senat| Trybunał Konstytucyjny| ustawa o zamówieniach publicznych

włącz czytnik

Kolejna ustawa uchwalona bez poprawek to ustawa o zmianie ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne, której projekt przygotował rząd w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Wprowadza ona nowe regulacje dotyczące ustalania i pobierania opłat za udostępnianie zbiorów danych lub innych materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, a także za czynności związane z prowadzeniem tego zasobu. Nowe przepisy nakładają na Głównego Geodetę Kraju obowiązek opracowania wytycznych dotyczących powszechnej taksacji nieruchomości i nadzorowania jej przebiegu. Ponadto nowelizacja usprawnia realizację zadań w dziedzinie geodezji i kartografii. Zaproponowano także nową definicję „prac geodezyjnych”, a niektóre definicje doprecyzowano. Nowe przepisy dopuszczają współdziałanie – merytoryczne i finansowe – marszałków województw z Głównym Geodetą Kraju w tworzeniu standardowych opracowań kartograficznych, gdzie części tych opracowań finansować będzie samorząd województwa, jeżeli będzie zainteresowany przyspieszeniem prac. Zgodnie z nowymi regulacjami, Główny Geodeta Kraju będzie współpracować z ministrem obrony narodowej przy realizacji zadań z zakresu geodezji i kartografii mających znaczenie dla obronności państwa. Ponadto ustawa przewiduje nieodpłatny dostęp do wszystkich zbiorów danych państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego w postaci elektronicznej, pod warunkiem, że będą one wykorzystane do celów edukacyjnych, badawczych, rozwojowych lub ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego państwa i jego porządku konstytucyjnego przez służby specjalne. Nowelizacja zmienia też przepisy regulujące odpowiedzialność dyscyplinarną geodetów, wprowadzając m.in. dwuinstancyjny tryb postępowania dyscyplinarnego oraz instytucję rzecznika dyscyplinarnego.
Senat RP

Poprzednia 12 Następna

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.