TK



Senat wykonuje wyroki Trybunału

GDDKiA| Główny Geodeta Kraju| osoba niepełnosprawna| prawo do obrony| Prawo geodezyjne i kartograficzne| Prawo o adwokaturze| Senat| Trybunał Konstytucyjny| ustawa o zamówieniach publicznych

włącz czytnik
Senat wykonuje wyroki Trybunału

12 czerwca 2014 r. zakończyło się 56. posiedzenie Senatu. Senatorowie zajęli się, między innymi, wyrokami Trybunału Konstytucyjnego.

Senatorowie podjęli uchwałę w sprawie wniesienia do Sejmu projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw, wniesionego przez senacką Komisję Ustawodawczą. Projektowana ustawa stanowi wykonanie obowiązku dostosowania systemu prawa do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Wprowadza ona możliwość zaskarżenia rozstrzygnięć dotyczących odmowy wyznaczenia obrońcy z urzędu w postępowaniu karnym i w sprawach o wykroczenia. Określenie sposobu realizacji przez oskarżonego prawa do obrony dotyczy jednej z podstawowych gwarancji wyznaczających jego status w ramach postępowania karnego. Z tego powodu rozstrzygnięcia w tym zakresie powinny podlegać zaskarżeniu niezależnie od tego, jaką przybrały formę procesową i przez jaki organ zostały wydane.

Także bez poprawek senatorowie omówili nowelizację ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Był to kolejny pilny projekt rządowy. Nowelizacja eliminuje niezgodny z Konstytucją przepis, który uzależnia zastosowanie skróconego czasu pracy wobec osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności od uzyskania zaświadczenia lekarskiego o celowości stosowania skróconej normy czasu pracy. Zakwestionowany przez Trybunał Konstytucyjny przepis traci moc obowiązującą 10 lipca br.

Z 15. redakcyjnymi poprawkami Izba uchwaliła ustawę o zmianie ustawy – Prawo o adwokaturze oraz niektórych innych ustaw, wywodzącą się z projektu rządowego. Stanowi ona wykonanie obowiązku dostosowania systemu prawa do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Trybunał orzekł, że dożywotnie usunięcie z powodów dyscyplinarnych z samorządu zawodowego, bez prawa ubiegania się o ponowny wpis na listę osób wykonujących dany zawód, jest niezgodne z konstytucją.  Ustawa zakłada zmianę przepisów dotyczących odpowiedzialności dyscyplinarnej członków niektórych samorządów zawodowych (adwokatów, radców prawnych, weterynarzy, notariuszy, farmaceutów, urbanistów, architektów, inżynierów budownictwa, rzeczników patentowych, komorników oraz diagnostów laboratoryjnych). Przewiduje ona wdrożenie mechanizmu przywracania do zawodu osób ukaranych przez samorządy zawodowe np. przez wprowadzenie prawa do ubiegania się o ponowny wpis na listę członków samorządu zawodowego pod warunkiem złożenia stosownego egzaminu zawodowego oraz wprowadzenie instytucji zatarcia wpisu o orzeczeniu najsurowszej z kar dyscyplinarnych.

Senatorowie nie wprowadzili poprawek do ustawy o  zmianie ustawy o spłacie niektórych niezaspokojonych należności przedsiębiorców, wynikających z realizacji udzielonych zamówień publicznych.  Zakłada ona, że nie tylko mikro, małe i średnie, ale również duże firmy (jako podwykonawcy) będą mogły zwrócić się do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o wypłatę zaległych należności. Prawo do tego będą miały podmioty, które zawarły umowę z generalnym wykonawcą w związku z realizacją zamówienia publicznego na roboty budowlane, udzielonego przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad – jeśli generalny wykonawca zalega im z zapłatą za wykonane i odebrane roboty budowlane. Tak jak dotychczas, GDDKiA będzie mogła wypłacić podwykonawcy niezrealizowane należności – do wysokości posiadanej gwarancji należytego wykonania umowy, złożonej przez generalnego wykonawcę. Środki na spłatę należności, jak dotąd, będą pochodzić z Krajowego Funduszu Drogowego. Zmiana oznacza objęcie ustawą  dużych przedsiębiorców, którzy dotychczas nie mieli prawa do spłaty należności przez GDDKiA. Nowelizacja wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że nie ma podstaw, aby duże przedsiębiorstwa nie mogły być objęte przepisami ustawy.

Poprzednia 12 Następna

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.