TK



Szpital w Blachowni – reaktywacja

Blachownia| dzierżawca| nadwykonania| NSA| Polska Grupa Medyczna| powiat częstochowski| SP ZOZ| szpital| umowa dzierżawy| wojewoda śląski

włącz czytnik

Kłopoty z poprzednim dzierżawcą.

Kiedy w styczniu po licznych interwencjach, bo zgodnie z przepisami powinniśmy je dostać w terminie 30 dni, otrzymaliśmy wreszcie uzasadnienie wyroku, zaprosiliśmy dzierżawcę na rozmowę dotyczą dalszego funkcjonowania szpitala w obliczu wyroku NSA.  Nawet wtedy jeszcze nic nie zapowiadało ostatecznego rozwiązania umowy. Dopiero 25 lipca  poprzedni dzierżawca pisemnie wezwał Zarząd Powiatu do przejęcia szpitala wraz z jego pracownikami w ciągu 14 dni. Gdy Zarząd Powiatu wyraził gotowość przejęcia szpitala i po dokonaniu wzajemnych rozliczeń rozwiązać łączącą strony umowę okazało się, że jednak nie o to poprzedniemu dzierżawcy  chodziło. Rozpoczęły się żmudne negocjacje przerywane dwoma rozprawami sądowymi wytoczonymi Powiatowi przez byłego dzierżawcę szpitala. Jedna sprawa dotyczyła uznania umowy za nieważną i żądania zawarcia nowej umowy - na zupełnie innych  warunkach- ale oczywiście na podstawie rozstrzygniętego przetargu bo ten jego zdaniem był ważny. Drugi pozew  dotyczył już tylko uznania umowy za nieważną w związku z unieważnieniem uchwały likwidacyjnej przez NSA. Obie sprawy dzierżawca przegrał a sąd prawomocnym wyrokiem stwierdził, że umowa dzierżawy jest ważna a Powiat zawierając taką umowę nie złamał żadnego prawa. Sąd w uzasadnieniu wyroku stwierdził także, że unieważniona przez NSA uchwała likwidacyjna SP ZOZ Blachownia nie ma nic wspólnego z umową dzierżawy jako, że ta podjęta została już po uchwale zezwalającej na dzierżawę i po podpisaniu umowy dzierżawy. Umowa dzierżawy w żaden sposób nie odnosiła się do uchwały likwidacyjnej bo i nie mogła. Przecież w żaden sposób to co wydarzy się dziś  nie ma najmniejszego w pływu na to co wydarzyło się wczoraj czy miesiąc temu. To co robimy dziś ma wpływ na przyszłość  a na przeszłość  nie ma żadnego. Biorąc wszystkie argumenty pod uwagę również a przede wszystkim prawomocne wyroki sądu rozstrzygające o ważności umowy dzierżawy szpitala Zarząd Powiatu podjął decyzję o wypowiedzeniu dzierżawcy umowy w trybie 12 miesięcznym przewidzianym w umowie i ogłoszeniu nowego przetargu na prowadzenie szpitala. Wcześniej zebraliśmy informacje z NFZ, Sanepidu i Ministerstwa Zdrowia jakie mogą być następstwa takiej decyzji. Wynikało z nich, że jeśli „stary” i „nowy” dzierżawca porozumieją się i nastąpi wykupienie jednego podmiotu przez drugi nie będzie żadnych problemów, w tym oczywiście żadnej przerwy w pracy szpitala. Gdyby do tego jednak nie doszło, NFZ będzie musiał ogłosić nowy konkurs na świadczenia opieki zdrowotnej dla mieszkańców powiatu częstochowskiego.

Publicystyka

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.