TK



TK: Karalność bezskutecznego podżegania do pomocnictwa w popełnieniu czynu zabronionego - zgodna z konstytucją

Andrzej Rzepliński| czyn zabroniony| nakłanianie do przestępstwa| Piotr Tuleja| podżeganie| pomocnictwo| Trybunał Konstytucyjny

włącz czytnik
TK: Karalność bezskutecznego podżegania do pomocnictwa w popełnieniu czynu zabronionego - zgodna z konstytucją

17 lipca 2014 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał skargę konstytucyjną J. R. dotyczącą karalności bezskutecznego usiłowania podżegania do pomocnictwa w popełnieniu czynu zabronionego.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 13 § 1 i art. 18 § 2 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny w zakresie, w jakim dopuszczają odpowiedzialność karną za usiłowanie podżegania do popełnienia czynu zabronionego, określonego w części szczególnej tej ustawy, jeżeli usiłujący bezskutecznie nakłania do czynu zabronionego o znamionach podżegania, są zgodne z art. 42 ust. 1 w związku z art. 2 oraz z art. 31 ust. 1 w związku z art. 31 ust. 3 konstytucji.

Skarżący wskazał, że z art. 13 § 1 i art. 18 § 2 kodeksu karnego wywiedziono normę prawa karnego, która zbyt głęboko wkracza w wolność jednostki. W przypadku skarżącego zakwestionowane przepisy stały u podstaw skazania za czyn, który polegał na nakłanianiu osoby trzeciej do tego, by osoba ta, działając jako pośrednik, złożyła korupcyjną propozycję radnemu. Skarżący stanął na stanowisku, że skoro osoba nakłaniana nie zdecydowała się na przedstawienie radnemu tej propozycji, to pociągnięcie skarżącego do odpowiedzialności karnej jest nieuzasadnione i nie znajduje oparcia w żadnej z wartości chronionych przez konstytucję. Skarżący zarzucił również, że przepisy, które umożliwiają zakwalifikowanie jego zachowania jako usiłowania podżegania do popełnienia czynu zabronionego naruszają konstytucyjną zasadę określoności przepisów prawa karnego.

W skardze podniesiono, że art. 18 § 2 k.k., definiujący podżeganie jako nakłanianie do popełnienia czynu zabronionego, dopuszcza tworzenie długich łańcuszkowych konstrukcji (np. podżegania do podżegania do popełnienia określonego przestępstwa), które umożliwiają organom ścigania pociąganie jednostek do odpowiedzialności karnej w sytuacjach, w których nie powinno to mieć miejsca. Z kolei art. 13 § 1 k.k. dodatkowo rozszerza zakres karalności, przesuwając granicę odpowiedzialności za podżeganie na etap przed dokonaniem tego czynu (tj. na etap usiłowania). 

Poprzednia 1234 Następna

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.