TK



Trzysta z plusem!

budżet UE| Donald Tusk| narodowa koperta| Parlament Europejski| Rada Europejska

włącz czytnik

Temat ów nie przebijał się na czołówki gazet – ale dla gmin, powiatów i województw miał kluczowe znaczenie. Bez tzw. kwalifikowalności VAT-u wiele samorządów miałoby problemy ze zgromadzeniem pieniędzy na obowiązkowy wkład własny w projekcie dofinansowanym z budżetu UE – koszty skoczyłyby automatycznie o 23 proc. Techniczne rozwiązania, takie jak kwalifikowalność VAT-u i czas rozliczania projektów nie przebijają się łatwo w mediach – znacznie łatwiej mówić o osiągniętych 300 miliardach – ale to właśnie one współdecydują o tym, że europejskie środki budżetowe tak skutecznie modernizują Polskę.

Pozytywny finał szczytu w Brukseli nie kończy jeszcze budżetowej batalii. Teraz rządy unijne – reprezentowane przez Radę – muszą rozmawiać z Parlamentem Europejskim.

Przedstawiciele PE już zwracają uwagę na to, że różnica między „zobowiązaniami finansowymi” a „płatnościami”, choć obecna w każdym dotychczasowym budżecie siedmioletnim, teraz jest jednakże bardzo duża. Parlament Europejski, najbardziej demokratyczna ze wszystkich instytucji unijnych nie raz udowadniał, że jego głównym interesem jest dobro wspólnoty, czyli wszystkich krajów członkowskich. Szybkie uchwalenie budżetu jest w interesie Unii. Także Polski.

*Konrad Niklewicz – wicedyrektor Instytutu Obywatelskiego, były wiceminister rozwoju regionalnego

Instytut Obywatelski

Poprzednia 12 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.