TK



TS UE: krótki filmik na stronie internetowej gazety może być audiowizualną usługą medialną

Austria| dyrektywa o audiowizualnych usługach medialnych| gazeta internetowa| Innsbruck| media| prasa| Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej| usługa audiowizualna| witryna internetowa

włącz czytnik
TS UE: krótki filmik na stronie internetowej gazety może być audiowizualną usługą medialną

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku wydanym 21 października uznał, że oferowanie krótkich materiałów wideo w witrynie internetowej gazety może podlegać uregulowaniom dotyczącym audiowizualnych usług medialnych. Dzieje się tak, jeżeli owa oferta ma treść i funkcję samodzielne w stosunku do treści i funkcji działalności dziennikarskiej gazety internetowej. Dzieje się tak, jeżeli owa oferta ma treść i funkcję samodzielne w stosunku do treści i funkcji działalności dziennikarskiej gazety internetowej.

New Media Online, spółka z siedzibą w Innsbrucku (Austria), zarządza gazetą internetową „Tiroler Tageszeitung online” (www.tt.com). Ta witryna internetowa zawiera głównie prasowe artykuły tekstowe. Jednak w czasie, kiedy miały miejsce okoliczności faktyczne sprawy (2012 r.), łącze zatytułowane „wideo” prowadziło do subdomeny umożliwiającej, poprzez katalog wyszukiwania, oglądanie ponad 300 materiałów wideo. Te materiały wideo, o długości od 30 sekund do kilku minut, dotyczyły różnych tematów, takich jak lokalne wydarzenia i imprezy, pytania zadawane przechodniom na aktualne tematy, wydarzenia sportowe, zwiastuny filmowe, instruktaże z pracami ręcznymi dla dzieci lub wybrane przez redakcję materiały wideo czytelników. Bardzo nieliczne materiały wideo miały związek z artykułami znajdującymi się w witrynie internetowej gazety. Ponadto część materiałów wideo była tworzona przez regionalnego nadawcę telewizyjnego, Tirol TV, i była dostępna również w jego witrynie internetowej.

Zdaniem austriackiego organu regulacyjnego (KommAustria) owa subdomena wideo stanowi audiowizualną usługę medialną na żądanie, która w Austrii podlega obowiązkowi zgłoszenia. Bundeskommunikationssenat (austriacki organ właściwy w sprawach odwołań od decyzji KommAustria) potwierdził tę ocenę. New Media Online skierowała wówczas sprawę do Verwaltungsgerichtshof (austriackiego sądu administracyjnego). Sąd ten zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości o dokonanie wykładni dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych1. Dyrektywa ta ma na celu między innymi ochronę konsumentów, a w szczególności osób małoletnich. Określa ona wymogi, które muszą być spełnione przez audiowizualne usługi medialne, w szczególności w odniesieniu do handlowego przekazu audiowizualnego i sponsorowania.

Zgodnie z dyrektywą audiowizualna usługa medialna jest albo przekazem telewizyjnym albo audiowizualną usługą medialną na żądanie. Ponadto jej podstawowym celem jest dostarczanie audycji w celach informacyjnych, rozrywkowych lub edukacyjnych. Dyrektywa wyraźnie stanowi, że nie stosuje się jej do elektronicznej wersji gazet i czasopism.

Poprzednia 123 Następna

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.