TK



Uchwała Zgromadzenia Sędziów Apelacji Łódzkiej z dnia 30 listopada 2015r

KRS| niezależność sądów| niezawisłość sędziowska| Trybunał Konstytucyjny

włącz czytnik
Uchwała Zgromadzenia Sędziów Apelacji Łódzkiej z dnia 30 listopada 2015r

Uchwała Zgromadzenia Sędziów apelacji Łódzkiej z dnia 30 listopada 2015r.
Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Łódzkiej wyraża głębokie zaniepokojenie i jednocześnie zdecydowany sprzeciw wobec trwających od kilku miesięcy działań zmierzających do osłabienia pozycji Trybunału Konstytucyjnego.

Działania te, inicjowane przez uczestników życia politycznego, wyrażające się w uchwalaniu ustaw zmierzających do kształtowania składu osobowego Trybunału Konstytucyjnego w pożądanym przez inicjatorów kierunku, naruszają standardy państwa prawa podważając niezależność władzy sądowniczej oraz zaufanie do bezstronności sędziów Trybunału.

W pełni podzielamy poglądy Krajowej Rady Sądownictwa zawarte w uchwale z dnia 24 listopada 2015 r. nr 1252/2015 o skierowaniu wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej ustawy z dnia 19 listopada 2015 r. o zmianie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym (Dz.U. z 20 listopada2015 r., poz. 1928) oraz w stanowisku Krajowej Rady sądownictwa z dnia 24 listopada 2015 r. w przedmiocie trybu uchwalenia tej ustawy.

Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Łódzkiej solidaryzuje się z ocenami zawartymi w uchwale Krajowej Rady Sądownictwa nr 1254/2015 z dnia 24 listopada 2015 r. w sprawie sprzeciwu wobec wypowiedzi osób pełniących funkcje publiczne w organach władzy ustawodawczej i wykonawczej kierowanych pod adresem sędziów. W pełni akceptując prawo obywateli do krytyki działań każdej władzy publicznej, w tym władzy sądowniczej, nie możemy pozostać obojętni wobec wypowiedzi insynuujących pozaprawne motywy, którymi rzekomo kierowały się sądy orzekające w konkretnych sprawach.

Kategorycznie protestujemy przeciwko traktowaniu wymiaru sprawiedliwości jako instrumentu gry politycznej. Podważa to w odbiorze społecznym kompetencje organów władzy sądowniczej do niezależnego, bezstronnego i niezawisłego realizowania konstytucyjnie powierzonych mu zadań.

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.