Państwo



Sędziowie Apelacji Krakowskiej wyrażają sprzeciw i zaniepokojenie

Andrzej Rzepliński| Apelacja Krakowska| KRS| porządek konstytucyjny| Prezes Rady Ministrów| publikacja wyroku| Trybunał Konstytucyjny| wymiar sprawiedliwości

włącz czytnik
Sędziowie Apelacji Krakowskiej wyrażają sprzeciw i zaniepokojenie

W trosce o konstytucyjny porządek prawny Rzeczypospolitej Polskiej oraz wypełniając obowiązek każdego sędziego stania na straży autorytetu wymiaru sprawiedliwości, ustrojowej pozycji władzy sądowniczej oraz dbałości o dobro sądu (§ 4 Zasad Etyki Zawodowej Sędziów - Załącznik do uchwały nr 16/03 Krajowej Rady Sądownictwa z dnia 19 lutego 2003 r.) Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Krakowskiej wyraża zaniepokojenie i stanowczy sprzeciw wobec wypowiedzi i decyzji oraz zaniechań Przedstawicieli władzy wykonawczej i ustawodawczej, których skutkiem jest rażące naruszenie konstytucyjnej zasady trójpodziału władz.

W szczególny sposób budzą zastrzeżenia tego rodzaju zachowania, które stanowią wyraz uzurpacji przez te organy władzy, kompetencji do oceny charakteru prawnego rozstrzygnięć Trybunału Konstytucyjnego. W związku z tym Zgromadzenie w pełni popiera Stanowisko Krajowej Rady Sądownictwa z dnia 7 kwietnia 2016 r. w przedmiocie niepublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego oraz zwraca się do Prezesa Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej o wykonanie ciążącego na nim obowiązku wynikającego z art. 190 ust.2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz art. 21 ust.1 w zw. z art. 9 ust.1 pkt 6 i art. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (tj Dz.U. z 2015, poz. 1484).

Zgromadzenie wyraża także sprzeciw wobec mających miejsce ataków na Prezesa Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzeja Rzeplińskiego oraz sędziów Trybunału, których źródłem jest sugestia, iż działania podejmowane przez Prezesa Trybunału są elementem gry politycznej, a nie wypełnianiem ustawowych obowiązków i staniem na straży zasad konstytucyjnych. Środowisko sędziów apelacji krakowskiej wyraża poparcie i solidarność dla sędziów Trybunału i jego Prezesa.

Jednocześnie Zgromadzenie wyraża głębokie zaniepokojenie dotychczasowymi jak i planowanymi zmianami w organizacji wymiaru sprawiedliwości. Tryb przeprowadzanych zmian oraz brak ujawnienia merytorycznego ich uzasadnienia rodzi obawę o zachowanie pozycji ustrojowej sądów oraz to, że ich skutkiem będzie dalsza destabilizacja pracy sądów.

Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Krakowskiej postanawia przedstawić uchwałę do wiadomości: Krajowej Rady Sądownictwa, I Prezesa Sądu Najwyższego, Prezesa Trybunału Konstytucyjnego, Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego, Prezesa Rady Ministrów, Ministra Sprawiedliwości oraz Prezesów wszystkich Sądów Apelacyjnych.

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.