TK



Unia może utworzyć wspólną prokuraturę

Eurojust| europejski kodeks karny| europejski kodeks postępowania karnego| traktat lizboński

włącz czytnik
Unia może utworzyć wspólną prokuraturę

Wspólny europejski kodeks karny, jak i wspólny kodeks postępowania karnego wydają się nadal odległymi w czasie projektami. Ale unijna prokuratura może wkrótce powstać - pisze na łamach "Państwa i Prawa" Stanisław Tosza z Uniwerystetu w Luksemburgu.

Wspólny europejski kodeks karny, jak i wspólny kodeks postępowania karnego (choćby dotyczący tylko niektórych przestępstw) wydają się nadal odległymi w czasie projektami.

Zdaniem autora nie ma pewności, czy do przyjęcia wspólnych europejskich kodeksów kiedykolwiek dojdzie. Z  jednej strony, sama konieczność ujednolicenia regulacji karnej podawana jest w  wątpliwość, z  drugiej zaś – przyszłość Unii Europejskiej nie jawi się obecnie pozytywnie. Niemniej jednak ostatnie piętnaście lat to okres, kiedy wiele instrumentów prawnych rozwinęło się właśnie na poziomie europejskim.

Urzeczywistnianie wspólnego rynku oraz otwarcie granic między coraz większą liczbą państw członkowskich spowodowało także częstsze ujawnianie się aspektów transgranicznych w zjawiskach związanych z przestępczością wraz z charakterystycznymi dla nich problemami, takimi jak m.in.: różne definicje przestępstwa, przekazywanie informacji i osób, dopuszczalność dowodów zebranych w  innym kraju członkowskim. Rozdźwięk między praktycznymi potrzebami ścigania karnego a  dążeniem państw członkowskich do zachowania suwerenności, której stanowienie przepisów karnych było zawsze istotnym elementem, uzewnętrznia napięcie, jakie towarzyszy powstawaniu rzeczywistej przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości.

Powyższe problemy i  potrzeby szczególnie uwydatnia kwestia ochrony interesów finansowych UE, gdyż przestępstwa popełniane na niekorzyść tych interesów z  natury rzeczy częściej mają aspekt transgraniczny. Dodatkowo organy krajowe nie zawsze są wystarczająco przygotowane merytorycznie czy logistycznie do ich ścigania. Często też stawiają one takie przestępstwa niżej na liście priorytetów niż odpowiadające im czyny na szkodę budżetów krajowych.

W  związku z  tym pojawiły się inicjatywy mające na celu wzmocnienie zarówno prawnych, jak i instytucjonalnych ram ścigania takich czynów.

Traktat z Lizbony, wprowadzając art. 86 TFUE, dał podstawę prawną do powołania Prokuratury Europejskiej.

Poprzednia 12 Następna

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.