TK



W Senacie nt. modelu dojścia do urzędu sędziego

Antoni Górski| Bohdan Zdziennicki| Jan Wyrowiński| Janusz Niemcewicz| Jarosław Gowin| Krajowa Rada Sądownictwa| Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury| Krzysztof Łaszkiewicz| Senat| zawód sędziego

włącz czytnik

Zdaniem Krzysztofa Łaszkiewicza z Kancelarii Prezydenta pełną opinię o tym jak dziś kształci się sędziów będzie można wyrazić dopiero, gdy pierwsi absolwenci opuszczą mury Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, ale już dziś można powiedzieć, że obawy co do obecnego modelu dochodzenia do zawodu sędziego są uzasadnione i trzeba coś z tym zrobić. Zauważył, że TK w wyroku ws. asesorów nie zdyskredytował możliwości powoływania sędziów na czas określony, ale to, że asesorów sędziowskich powoływał minister sprawiedliwości - a więc przedstawiciel władzy wykonawczej.

Minister Gowin powiedział, że nie sprzeciwia się przywróceniu urzędu asesora sędziowskiego. W jego ocenie, jednym z powodów, że dotąd nie przywrócono tej instytucji mógł być fakt, że minister sprawiedliwości nie chciał się zrzec prawa do mianowania asesorów. "Jeśli powrót do instytucji sędziego na próbę był niemożliwy dlatego, że w przeszłości ministrowie sprawiedliwości nie chcieli zrzec się prawa do mianowania asesorów, to obecnie, ta przeszkoda nie istnieje" - powiedział Gowin. Jego zdaniem nic nie stoi na przeszkodzie, by  „sędziego na próbę” mogła powoływać Krajowa Rada  Sądownictwa lub I Prezes Sądu Najwyższego.

Tłem do prowadzonej dyskusji była prezentacja sposobów dojścia do zawodu sędziego w innych krajach europejskich. Niezależnie od kraju proces rekrutowania nowych sędziów powinien być otwarty, transparentny, sprawiedliwy i niezależny od nacisków społecznych i politycznych – mówili referenci.

Między innymi w Hiszpanii i Austrii sędziowie wyłaniani są na podstawie konkursów organizowanych  na stanowiska sędziowskie. Hiszpański model nie przewiduje innej drogi dostępu do zawodu sędziego niż konkurs i staż. W ramach egzaminów dopuszczających do stażu przeprowadzane są testy psychologiczne mające określić dojrzałość i odpowiedzialność kandydata, oraz jego zdolności analitycznego myślenia. W myśl systemu przyjętego w Wielkiej Brytanii sędzia jest "koroną zawodów prawniczych" i starać się może o to stanowisko wyłącznie prawnik o wystarczającym dorobku zawodowym, wynoszącym co najmniej 7 lat. Przeciętny kandydat na sędziego ma za sobą 20 lat pracy, jako prawnik.

Debaty

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.