TK
W Senacie o pomocy dla działaczy opozycji demokratycznej i podziemia solidarnościowego
Bogdan Borusewicz| IPN| Józef Pinior| opozycja demokratyczna| podziemie solidarnościowe| Senat| stan wojenny| Łukasz Kamiński
włącz czytnikJan Ciechanowski, kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych podkreślił, że Kancelaria Prezydenta we współpracy z Urzędem rozpoczęła pracę nad projektem ustawy o świadczeniu specjalnym i innych formach pomocy, przysługujących działaczom opozycji demokratycznej oraz osobom represjonowanym z przyczyn politycznych w latach 1957 – 1989. Podstawowym problemem przy tworzeniu tego rozwiązania legislacyjnego jest kwestia definicji komu się ta pomoc należy i weryfikacji uprawnień.
Wojciech Borowik, prezes Stowarzyszenia Wolego Słowa przypomniał o tym, z jakiej pomocy mogą obecnie korzystać dawni działacze opozycyjni: renty specjalne, zaliczanie do uprawnień emerytalnych okresu działalności opozycyjnej, jako okresów nieskładkowych, odszkodowania za więzienie. Wskazał, że potrzebna jest pomoc socjalna, pomoc materialna, łatwiejszy dostęp do opieki medycznej. Prezes Borowik podkreślił, że najlepszym rozwiązaniem byłoby powołanie Fundacji publicznej, która zajęłaby się tymi wszystkimi sprawami. Marszałek Senatu wyjaśnił, że nie ma obecnie prawnej możliwości utworzenia takiej fundacji.
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński powiedział, że podczas prac IPN nad „Encyklopedią Solidarności” badacze dotarli do tysięcy działaczy w całym kraju i w IPN powstała grupa robocza, która ma pomóc w rozwiązywaniu problemów tych osób, organizowaniu wsparcia. Podkreślił, że konieczna jest stała pomoc finansowa dla tych osób, którą może zapewnić jedynie państwo. Wskazał też na konieczność pomocy psychologicznej dla osób represjonowanych. Podkreślił, że według szacunków historyka, biorąc pod uwagę osoby, które były represjonowane i osoby zaangażowane w działalność opozycyjną, stałej pomocy wymaga ok. 250 tys. osób. [opr. Biuro Prasowe Senatu RP]
Poprzednia 12 Następna
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski