TK
Wykłady w Trybunale: prof. Joseph Weiler uhonorowany tytułem Człowieka Pojednania za rok 2011
EKPC| ETPC| Joseph Weiler| Stanisław Krajewski| Wiesław Dawidowski
włącz czytnik16 maja w siedzibie Trybunału Konstytucyjnego Polska Rada Chrześcijan i Żydów, reprezentowana przez prof. Stanisława Krajewskiego i dr Wiesława Dawidowskiego OSA (augustianina) obdarzyła prof. Josepha Halevi Horowitza Weilera tytułem Człowieka Pojednania za rok 2011 „za postawę religijną i światopoglądową, która usuwa stereotypy dzielące chrześcijan i Żydów. […]Dialog w prawdzie należy do podstawowych warunków porozumienia między ludźmi". W laudacji dr Wiesław Dawidowski mówił: „….Prof. Weiler chce powiedzieć światu, że myślenie religijne nie jest światopoglądem, wykluczającym rozum.[…] Nasz laureat uważa, że ofiarą stereotypów padają sami chrześcijanie, zamykając się w gettach swojego myślenia. […] Dialog bywa ryzykowny, narażając prowadzących go na wykluczenie ze swojej wspólnoty. Profesor świadomie podejmuje to ryzyko w imię wolności religijnej i wolności od religii. […] Właśnie prof. Weiler bronił sprawy wolności wieszania krzyży w szkołach włoskich przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Bronił nie jako ortodoksyjny Żyd, ale jako prawnik - konstytucjonalista. […] Jego ojciec Rabin Moses Chaim Weiler urodził się w Zamościu i był wnukiem sławnego Rabina Zamościa – Halevi Horovitza… Swoją postawę tolerancji profesor Weiler zawdzięcza swoim korzeniom.”
Prof. Joseph Weiler przypomniał najpierw swoje polski korzenie, a następnie podjął temat wykładu ("Wolność wyznania, tożsamość narodowa i prawa człowieka: szczególna droga Europy"), m. in. sprawę obrony krzyża w szkole włoskiej przed ETPC. „Podjąłem się tej sprawy pro bono, bo uważałem, że należy bronić prawa Włochów do bycia Włochami, tak jak należy bronić prawa Francuzów do bycia Francuzami.”
Jeśli chodzi o wolność religijną we wszystkich nowoczesnych konstytucjach znajdujemy zapisy, że wolność religii powinna być szczególnie chroniona, ale jest wyłączona z kategorii wolności sumienia. Moim zdaniem powinna być ona włączona.
Wszyscy na tej sali powinniśmy pamiętać, że religia jest jak ogień: może nas ogrzewać, ale może nas spalić. W imię religii popełniono wiele ohydnych zbrodni. Bronimy swobody religii, ale i od religii, by nas ten wielki płomień nie spalił. Jan Paweł II mówił, że wolność wyznania jest najważniejszą ze swobód.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.