Debaty



Mecenas transgraniczny

adwokatura| biznes prawniczy| kancelarie| Unia Europejska| usługi prawnicze| usługi transgraniczne| wpis na listę adwokatów| zawody prawnicze

włącz czytnik

Autorzy raportu we wnioskach końcowych wskazują na konieczność podjęcia prac nad doprecyzowaniem norm dyrektyw poprzez usunięcie „podwójnej deontologii” zawodowej. Wobec prawników zagranicznych świadczących usługi transgraniczne postuluje się zastosowanie wyłącznie zasad etyki obowiązujących w państwie ich pochodzenia, a w przypadku wykonywania przez prawnika zagranicznego stałej praktyki w danym państwie – ustalenie zasad etyki obowiązujących w państwie przyjmującym. Autorzy raportu opowiadają się również za ustaleniem obowiązku posiadania jedynie polisy OC w państwie pochodzenia prawnika zagranicznego świadczącego usługi transgraniczne.

Odnotowywany jest również problem braku jednolitych zasad wpisu prawników na listę prawników zagranicznych w państwach członkowskich. Mógłby on być rozwiązany poprzez wprowadzenie identyfikacyjnej karty prawnika europejskiego, typu CCBE identity card, którą prawnik mógłby się posługiwać przy rejestracji w innym państwie członkowskim. Wskazać należy, że wskazane w raporcie propozycje zmian będą popierane przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

*Autor jest doradcą Ministra Sprawiedliwości, adwokatem i absolwentem wydziałów prawa Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Christiana Albrechta w Kilonii (LL.M.) oraz Uniwersytetu w Oxfordzie (M.Jur.)
Na wokandzie

Poprzednia 2345 Następna

Debaty

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.