Debaty
Mecenas transgraniczny
adwokatura| biznes prawniczy| kancelarie| Unia Europejska| usługi prawnicze| usługi transgraniczne| wpis na listę adwokatów| zawody prawnicze
włącz czytnikObliczono, że w całej UE ok. 3,5 tys. prawników z państw członkowskich zostało wpisanych na listy prawników zagranicznych uprawnionych do wykonywania stałej praktyki. Z kolei 200-300 prawników uzyskało tytuł zawodowy przyjmującego państwa członkowskiego po upływie trzech lat od wpisu na listę prawników zagranicznych, znacznie mniejsza liczba prawników zagranicznych przystępowała do testów umiejętności.
Co znamienne, największą wartość świadczonych przez prawników z UE usług zanotowano w przypadku usług transgranicznych świadczonych bez wpisu na listę prawników zagranicznych. W 2008 r. wyniosła ona 4,2 miliarda euro. W wielu przypadkach takie usługi świadczone są poprzez środki porozumiewania się na odległość (e-mail, telefon), bez konieczności osobistych wizyt w danym państwie członkowskim, co może sprzyjać osiągnięciu wyższych obrotów. W przypadku usług świadczonych przez prawników zagranicznych wpisanych na miejscowe listy ich wartość szacuje się na ok. 640 milionów euro rocznie.
Funkcjonowanie systemu swobodnego przepływu prawników nie obywa się jednak bez przeszkód. Raport wskazuje na konieczność zawierania przez prawników zagranicznych umów ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej – zarówno w państwie pochodzenia, jak i państwie przyjmującym. Dużym utrudnieniem jest też konieczność utrzymywania wpisu na liście prawników w państwie pochodzenia wraz z istniejącymi obowiązkami (składka, wymóg doskonalenia zawodowego), mimo wykonywania przez prawnika stałej praktyki w państwie przyjmującym. Nie bez znaczenia są także konflikty pomiędzy zasadami etyki zawodowej obowiązującymi w państwie pochodzenia oraz państwie goszczącym, które to zasady łącznie obowiązują prawników zagranicznych.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.