Debaty
Mecenas transgraniczny
adwokatura| biznes prawniczy| kancelarie| Unia Europejska| usługi prawnicze| usługi transgraniczne| wpis na listę adwokatów| zawody prawnicze
włącz czytnikIstotnym ograniczeniem w świadczeniu usług transgranicznych bądź rozpoczęciu stałej praktyki dla polskich radców prawnych pozostających w stosunku pracy może okazać się obowiązujący w danym państwie członkowskim zakaz zawierania umów o pracę przez prawników chcących wykonywać swój zawód na terytorium tego państwa.
Z miejscowym tytułem zawodowym
Najszerszą formą integracji polskiego adwokata lub radcy prawnego na terytorium innego państwa członkowskiego jest uzyskanie tytułu zawodowego w państwie przyjmującym. Wpis taki jest możliwy, gdy dana osoba spełnia podstawowe wymogi przewidziane dla wpisu na listę adwokacką stawiane miejscowym kandydatom, włada językiem urzędowym przyjmującego państwa członkowskiego w mowie i piśmie, a także zda test umiejętności (aptitude test), który obejmuje sprawdzenie wiedzy zawodowej kandydata w celu oceny jego zdolności do wykonywania zawodu.
Należy wskazać, że właściwy samorząd zawodowy lub organ państwa członkowskiego zwolni polskiego adwokata lub radcę prawnego od wymogu zdania testu umiejętności, jeżeli wykaże on, że przez okres co najmniej trzech lat wykonywał aktywnie i nieprzerwanie stałą praktykę w zakresie prawa przyjmującego państwa członkowskiego, w tym prawa wspólnotowego. W takiej sytuacji koniecznym może okazać się załączenie do wniosku o zwolnienie listy prowadzonych spraw, ze wskazaniem m.in. przedmiotu, czasu trwania oraz podejmowanych w sprawie czynności.
Gra o miliardy
Do państw z największym przepływem prawników z UE należy obecnie Belgia, Francja oraz Luksemburg (mają w nich siedziby instytucje europejskie), a także Wielka Brytania, Niemcy (jako znaczące europejskie gospodarki), Włochy oraz Hiszpania.
Czynione są starania, aby usprawniać system przepływu prawników w Unii Europejskiej. Okazją do tego była zorganizowana 28 października 2013 r. w siedzibie Komisji Europejskiej w Brukseli konferencja „Wspólny rynek dla prawników: dokonanie oceny osiągnięć, stawienie czoła pozostałym wyzwaniom”. Podczas konferencji wysocy przedstawiciele KE z komisarzem Michaelem Barnierem odpowiedzialnym za wspólnotowy rynek oraz polskiego Ministerstw Sprawiedliwości, a także m.in. przedstawiciele adwokatur państw członkowskich, w tym Rady Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy (CCBE), jak i organów nadzorujących prawników z państw członkowskich, dokonali oceny tego systemu. Na zlecenie Komisji Uniwersytet w Maastricht oraz firma Panteia przygotowały w tym zakresie pogłębiony raport datowany na 28 listopada 2012 r. Jest on dostępny na stronie KE w zakładce dot. rynku wewnętrznego. Raport wskazuje, że dyrektywy zostały implementowane w państwach członkowskich w sposób prawidłowy, co potwierdza niewielka ilość spraw prowadzonych przez ETS w Luxemburgu.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.