Debaty



To jest moment Polski

Angela Merkel| Donald Tusk| Euro 2012| Grupa Wyszehradzka| Instytut Obywatelski| Józef Tischner

włącz czytnik

Taki typ przywództwa sprawił, że Polska po tym półroczu prezydencji urosła do rangi twórczego partnera w nadawaniu Europie kierunku zmian. Nie dziwi więc, że Jose Manuel Barroso, szef Komisji Europejskiej, także nas komplementował: „Polska udowodniła swoją reputację i spełniła nasze oczekiwania, podtrzymała duch partnerstwa w instytucjach europejskich i krajach członkowskich. Polska ciągle nalegała na silniejszą obecność całej Europy w czasie kryzysu, który przecież odbywa się nie tylko w sferze finansowej”.

Dziś nikt, nawet nasi srodzy recenzenci do jakich zaliczyć należy niemieckie media nie mówią w Europie, że Polska jest problemem. Raczej słychać głosy, że Polska jest rozwiązaniem problemów Wspólnoty.

3.

Moment drugi, który sprawia, że Polska budzi podziw, to „efekt gospodarczy”. Kryzys sprawił, że gospodarki państw „Starej Unii”, jak choćby Grecji, Portugalii czy Hiszpanii, znalazły się w poważnych tarapatach finansowych.

Polsce, mimo kryzysu, udaje się zachować wzrost gospodarczy. I, co kluczowe, trzymać w ryzach nasze finanse publiczne. To dlatego tuż przed Euro 2012 mogliśmy przeczytać, że jesteśmy „europejską Koreą Południową, której gospodarka pędzi szybciej niż niemiecka lokomotywa” (cyt. za „La Repubblica”).

Co więcej, kilka tygodni temu Con Murphy, dyrektor zarządzający PM Group Polska, mówił: „Polska to przyczajony tygrys europejskiej gospodarki, który szykuje się do skoku”. Ernst&Young sporządził listę europejskich krajów najbardziej atrakcyjnych dla nowych inwestycji. Plasujemy się na drugim miejscu (10 proc. głosów) za Niemcami (35 proc. głosów), wyprzedzając jednocześnie Anglię (8 proc.), Rosję (7 proc.) i Francję (4 proc.). Tak dobre noty zawdzięczamy dobrej sytuacji makroekonomicznej Polski. I skutecznej obronie przed recesją.

Debaty

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.