PaństwoAdwokaci pomogli potrzebującym

adwokatura| Andrzej Zwara| Joanna Agacka-Indecka| Monika Struś-Wołos| NRA| pomoc prawna| porada prawna| prawo cywilne

włącz czytnik
Adwokaci pomogli potrzebującym

Postępowanie egzekucyjne, kłopoty mieszkaniowe, problemy z wywiązania się z umowy dotyczącej szybkich pożyczek. O to najczęściej pytali adwokatów osoby, które skorzystały z Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich.

W 7. ogólnopolskiej akcji ponad 900 adwokatów i aplikantów adwokackich udzieliło około 10 tysięcy porad prawnych. W tym roku adwokaci przyjmowali petentów w 206 miejscowościach.

Adw. Krzysztof Antosik z Łowicza przyjął dzisiaj osiem osób. – Jak na tak nieduże miasto myślę, że to spora liczba. – stwierdził pan mecenas, który w tym roku dołączył do akcji. Do adw. Tomasza Kucharskiego z Zielonej Góry, który udzielał porad ze swoją aplikantką adwokacką zgłosiło się ponad 40 osób. Byli jednak i tacy adwokaci, do których nikt nie dotarł. Tak było w kilku kancelariach na terenie izby płockiej.

Jak zwykle najwięcej pytań dotyczyło prawa cywilnego, z czego wyjątkowo dużo dotyczyło postępowania egzekucyjnego i spraw windykacyjnych. Tradycyjnie też porady dotyczyły prawa spadkowego, alimentacyjnego, mieszkaniowego oraz prawa pracy. Zdecydowanie rzadziej zgłaszano się z problemami z zakresu prawa karnego.

Adw. Kazimierz Skalimowski, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Białymstoku, zwrócił uwagę, że w tym roku wyjątkowo dużo osób zgłosiło się do niego o poradę dotyczącą zawarcia umowy dożywocia. Jest to umowa, którą, zazwyczaj starsi ludzie zawierają z osobami, które zobowiązują się, że w zamian za przekazanie majątku zajmą się zorganizowaniem pogrzebu osobie przekazującej majątek.

Pani Ewa z Warszawy zgłosiła się dzisiaj do adwokata w sprawie dotyczącej czasowego zameldowania lokatorów. – Porada pani mecenas okazała się nieoceniona. Nigdy nie spodziewałabym się, że moją sprawę można rozwiązać w sposób zaproponowany podczas rozmowy. Wizytówka z numerem kancelarii jest już schowana w bezpiecznym miejscu i na pewno nie zawaham się zasięgnąć kolejnej porady. – powiedziała pani Ewa.

Adwokaci, którzy uczestniczą w akcji po raz kolejny przyznają, że zgłaszające się do nich osoby są coraz lepiej przygotowane do takiego spotkania. - Są bardziej świadomi tego o co pytają, mają lepiej zebraną dokumentację i oczekują bardzo konkretnej porady. – stwierdza adw. Małgorzata Przysucha, koordynator akcji w Częstochowie.

Poprzednia 12 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.