Państwo



Agencja ratingowa Moody's uważa, że konflikt wokół TK szkodzi wiarygodności kredytowej Polski

Andrzej Rzepliński| inwestycje| konsumpcja| Moody"s| rating kredytowy| Trybunał Konstytucyjny| wzrost gospodarczy

włącz czytnik
Agencja ratingowa Moody's uważa, że konflikt wokół TK szkodzi wiarygodności kredytowej Polski

Agencja Moody’s reaguje na konflikt na linii rząd – Trybunał Konstytucyjny. W najnowszym komentarzu do sytuacji w Polsce, analitycy agencji stwierdzają, że eskalacja sporu jest negatywna dla ratingu, ponieważ wpływa na pogorszenie klimatu inwestycyjnego.

- W ubiegły czwartek prokuratorzy w Polsce wszczęli śledztwo w sprawie nadużycia władzy przez prezesa Andrzeja Rzeplińskiego. Miało to miejsce po tym, jak Trybunał orzekł, że nowa rządowa ustawa o TK jest niekonstytucyjna. Dodatkowo rząd nie ustosunkował się do rekomendacji Komisji Europejskiej ws. praworządności. Zdarzenia te mają negatywny wpływ na rating, ponieważ prowadzą do eskalacji kryzysu konstytucyjnego i nasilą napięcia z UE, co zwiększa ryzyko pogorszenia klimatu dla inwestycji w Polsce – stwierdza agencja w najnowszym komentarzu.

Ostatnią decyzję w sprawie ratingu Polski agencja Moody’s wydała 14 maja. Jej analitycy postanowili wówczas nie zmieniać poziomu polskiej noty (A2), lecz jedynie zmienić jej perspektywę z pozytywnej na negatywną. Już wówczas spór wokół TK wymieniany był jako jeden z czynników obciążających perspektywę polskiego ratingu.

Jak zauważa w dzisiejszej nocie Moody’s, „kryzys konstytucyjny najwyraźniej odcisnął już swoje piętno” na dynamice inwestycji nad Wisłą.

- Stwierdziliśmy, że słabnące zaufanie do stabilności polskich instytucji oraz przewidywalności stanowionego prawa będzie zniechęcało inwestycje zagraniczne, które są istotnym składnikiem polskiego wzrostu – przypomnieli autorzy komunikatu, Marco Zaninelli oraz Michail Michailopoulos.

- W pierwszym kwartale inwestycje skurczyły się realnie o 2,2% w ujęciu rocznym, a spadek rozpoczął się na początku ubiegłego roku. Nawet uwzględniając ukończenie projektów finansowanych z UE, indeks PMI dla sektora przemysłowego oraz wskaźnik nastrojów w sektorze przemysłowym (Manufacturing Index of Overall Economic Climate) sugerują pogorszenie klimatu inwestycyjnego – kontynuują analitycy.

- Chociaż spodziewamy się, że konsumpcja będzie wspierała wzrost realnego PKB o 3-3,5 % w tym roku, to pogarszanie się klimatu inwestycyjnego grozi spowolnieniem wzrostu – czytamy dalej.

Po raz kolejny Moody’s przedstawi swoje stanowisko wobec polskiego ratingu 9 września.
Bankier.pl

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.