Państwo
Bezczynna Służba Kontrwywiadu Wojskowego
dostęp do informacji publicznej| Fundacja Panoptykon| HFPC| informacja publiczna| kontrola operacyjna| NSA| Służba Kontrwywiadu Wojskowego| WSA
włącz czytnikCzy obywatele mają prawo wiedzieć, czy polskie służby współpracują ze swoimi zagranicznymi odpowiednikami? Służba Kontrwywiadu Wojskowego nie chciała odpowiedzieć na pytanie [Fundacji Panoptykon - przyp. redakcja OK], czy dostała zgodę premiera na taką współpracę. Dlatego złożyliśmy skargę do sądu administracyjnego na jej bezczynność. Dzisiaj [19 lutego - OK] sąd przyznał nam rację – SKW powinna odpowiedzieć na nasz wniosek.
Służba Kontrwywiadu Wojskowego nie dysponuje środkami publicznymi, ustawa o dostępie do informacji publicznej jest niezgodna z Konstytucją, a działania Fundacji Panoptykon są bezprawne i mogą doprowadzić do podważenia wiarygodności sojuszniczej Polski. Takiej argumentacji, podnoszonej przez SKW, nie zaakceptował Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Stwierdził on dzisiaj bezczynność Szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego i nakazał mu odpowiedzieć na nasz wniosek o udostępnienie informacji publicznej.
We wniosku pytaliśmy o to, ile razy premier wyraził zgodę się na współpracę SKW ze służbami zagranicznymi, a ile razy odmówił; a także z jakimi służbami współpracuje SKW. Naszym celem nie jest uzyskanie informacji dotyczącej konkretnych spraw prowadzonych przez służbę, a jedynie danych liczbowych. Jesteśmy bowiem przekonani, że chociaż w tym podstawowym zakresie obywatele mają prawo do informacji o aktywności służb specjalnych. Potwierdził to już Naczelny Sąd Administracyjny, który zobowiązał ABW i CBA do udostępnienia Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka informacji o tym, jak często służby te stosują kontrolę operacyjną (w tej kategorii mieszczą się przede wszystkim podsłuchy).
Uzyskanie danych dotyczących współpracy międzynarodowej uważamy za szczególnie ważne po ujawnieniu informacji przez Edwarda Snowdena. Pokazały one dobitnie, jak dużym i wymykającym się demokratycznej kontroli problemem jest międzynarodowa współpraca służb specjalnych.
W dzisiejszym wyroku WSA przesądził, że nasze pytania dotyczą informacji publicznej. W związku z tym SKW powinna udzielić odpowiedzi na nasze pytania lub wydać decyzję o odmowie jej udostępnienia (np. na podstawie ustawy o ochronie informacji niejawnych). W przypadku odmowy będziemy mogli tę decyzję zaskarżyć do sądu. A więc sprawa może jeszcze potrwać, zwłaszcza że dzisiejszy wyrok jest nieprawomocny i SKW może złożyć skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
W rozprawie udział wziął również przedstawiciel Stowarzyszenia Sieć Obywatelska – Watchdog Polska, która przyłączyła się do postępowania jako organizacja społeczna. Dziękujemy za pomoc!
panoptykon.pl
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
RPO skarży do TK brak dostępu do wyników audytu wewnętrznego w administracji publicznej
Konstytucyjne prawo dostępu do informacji publicznej a rozwój technologii informacyjnych
Czy polskie służby wykorzystują narzędzia do zdalnego kontrolowania telefonów i komputerów?
TK: część przepisów o zbieraniu informacji za pomocą środków technicznych w działaniach operacyjnych jest niezgodna z konstytucją
Panoptykon: karuzela liczb trwa, a problem nadal tkwi w złym prawie
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.