Państwo



Czy polskie służby wykorzystują narzędzia do zdalnego kontrolowania telefonów i komputerów?

włącz czytnik
Czy polskie służby wykorzystują narzędzia do zdalnego kontrolowania telefonów i komputerów?

Helsińska Fundacja Praw Człowieka wystosowała wnioski o dostęp do informacji publicznej do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Centralnego Biura Antykorupcyjnego z pytaniem, czy służby te w ramach wykonywania swoich zadań stosują oprogramowanie.

RCS umożliwia monitorowanie komputerów i telefonów, pozyskiwanie danych przechowywanych na tych urządzeniach, nawet w sytuacji gdy użytkownik nie jest podłączony do Internetu oraz śledzenie korespondencji w Internecie. RCS pozwala także kopiować pliki z dysku twardego komputera, nagrywać rozmowy Skype, przechwytywać hasła wprowadzone do wyszukiwarki, włączyć kamerę internetową lub mikrofon komputera.

Naukowcy skoncentrowani wokół The Citizen Lab – interdyscyplinarnej grupy działającej przy Uniwersytecie w Toronto (Kanada) opublikowali 14 lutego 2014 r. raport „Mapping Hacking Team’s “Untraceable” Spyware”, w którym badano wykorzystywanie RCS. W raporcie wskazano, że system ten jest sprzedawany przez firmę Hacking Team z siedzibą w Mediolanie, rządom poszczególnych państw. Wśród nich wymieniono 21 krajów, takich jak Azerbejdżan, Kolumbię, Egipt, Etiopię, Węgry, Turcję, Maroko, a także Polskę.

Hacking Team wskazuje, że RCS został zaprojektowany z myślą o walce z przestępczością i terroryzmem. The Citizen Lab w swym raporcie podkreśliło, że stosowanie RCS w poszczególnych sytuacjach może prowadzić do poważnych nadużyć praw człowieka.

„Zainteresowaliśmy się kwestią stosowania RCS z uwagi na szerszą strategię Fundacji skupiającą się na problemie naruszeń praw człowieka, w tym prawa do prywatności w wyniku działalności służb. Fundacja prowadzi szereg spraw z zakresu dostępu do informacji publicznej dotyczących stosowania systemu GPS oraz podsłuchów w ramach środków technicznych wykorzystywanych przy wykonywaniu kontroli operacyjnej.” – mówi dr Adam Bodnar, wiceprezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. „Aktualnie przed sądami administracyjnymi dochodzimy także prawa do informacji na temat stosowania przez polskie służby tajnych programów realizowanych przez Stany Zjednoczone służących do masowej inwigilacji” – dodaje dr Bodnar.

Ustawowy termin na odpowiedź to 14 dni.
HFPC

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.