Państwo



Cudzoziemcy i mniejszości najbardziej zagrożeni

Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW| LGBT| Michał Pawlęga| mowa nienawiści| przemoc| Stowarzyszenie Interwencji Prawnej| Stowarzyszenie Lambda

włącz czytnik

Zwrócił uwagę, że według raportu na temat sytuacji społecznej osób LGBT w Polsce za lata 2010-2011 wynika, że na policję zgłaszanych jest zaledwie 12 proc. przestępstw dotyczących naruszenia nietykalności cielesnej i jedynie 5 proc. tych, które są motywowane nienawiścią, ale nie są związane z przemocą fizyczną.

W ramach programu "Równi i bezpieczni" osobom, które padły ofiarami przestępstw motywowanych uprzedzeniami ze względu na pochodzenie etniczne, narodowość lub orientację seksualną będą udzielane porady prawne - osobiście, za pośrednictwem poczty elektronicznej, telefonicznie oraz przez skype’a.

Kolejnym elementem projektu jest monitorowanie postępowań prowadzonych w przypadku tego typu przestępstw przez policję i prokuraturę, a także na późniejszym etapie - przed sądem.

"Monitoring ma pokazać braki kompetencyjne osób, które przy takich przestępstwach pracują. Ma też pokazać braki w systemie prawnym, które mają swoje negatywne skutki w dochodzeniu sprawiedliwości" - powiedział Klaus.

Projekt przewiduje też wsparcie merytoryczne członków innych organizacji pozarządowych, które działają na rzecz cudzoziemców i osób LGBT.

Stowarzyszenie Interwencji Prawnej i Stowarzyszenie Lambda Warszawa należą do utworzonej na początku 2012 r. koalicji organizacji pozarządowych przeciwko przestępstwom motywowanym uprzedzeniami.
Lex.pl

Poprzednia 12 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.