Państwo



Cudzoziemcy i mniejszości najbardziej zagrożeni

Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW| LGBT| Michał Pawlęga| mowa nienawiści| przemoc| Stowarzyszenie Interwencji Prawnej| Stowarzyszenie Lambda

włącz czytnik
Cudzoziemcy i mniejszości najbardziej zagrożeni

Osoby o innym niż polskie pochodzeniu etnicznym czy narodowości oraz osoby LGBT najczęściej padają ofiarami przestępstw motywowanych nienawiścią. Ponadto bardzo rzadko korzystają one z polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Taką opinię zaprezentowali autorzy programu "Równi i bezpieczni". Dwuletni program koordynują działające na rzecz cudzoziemców Stowarzyszenie Interwencji Prawnej (SIP) oraz Stowarzyszenie Lambda Warszawa, które działa na rzecz osób LGBT (lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych). Założenia projektu oba stowarzyszenia zaprezentowały w poniedziałek w Warszawie.

Najważniejsze elementy tego programu to poradnictwo prawne dla osób LGBT i migrantów, którzy padli ofiarą przestępstw motywowanych uprzedzeniami, a także monitorowanie prowadzonych w takich przypadkach postępowań. Jak wyjaśnia prezes SIP Witold Klaus, według badań prowadzonych w innych krajach osoby nieheteroseksualne padają dwa razy częściej ofiarami pobić niż przeciętny obywatel, a migranci - pięć razy częściej - powiedział. Zaznaczył, że według opublikowanych ostatnio wyników analiz Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW i Fundacji Batorego osoby nieheteroseksualne są mniejszością, do której najczęściej kierowane są treści nienawistne. Podobnie jest w przypadku osób o innym niż polskie pochodzeniu etnicznym, np. ponad 15 proc. Polaków nie uważa za obraźliwe stwierdzenia, że "Rom to złodziej i zawsze nim zostanie".

Uwagę na brak miarodajnych danych dotyczących liczby motywowanych nienawiścią przestępstw, których ofiarami padają cudzoziemcy i osoby LGBT, zwrócił także sekretarz Stowarzyszenia Lambda Warszawa Michał Pawlęga.

Jak ocenił, poszkodowani cudzoziemcy niechętnie zgłaszają się na policję, bo ich status w Polsce nie zawsze jest uregulowany. "Mają też takie obawy, że w sytuacji, w której doszło do przestępstwa, szczególnie popełnionego przez funkcjonariusza policji, i oni to zgłoszą, może to wpłynąć na ich dalsze losy i pobyt w tym kraju" - powiedział.

Z kolei niechęć do zgłaszania przestępstw przez osoby LGBT wynika - jego zdaniem - z tego, że zgłoszenie takie wiąże się z ujawnieniem orientacji seksualnej. "Jeżeli zgłaszam i mówię, że motywacja była nienawistna, spowodowana orientacją seksualną, to jednocześnie tę orientację ujawniam. A wiele osób, z różnych przyczyn, swojej orientacji ujawniać nie chce" - wyjaśnił.

Poprzednia 12 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.