Państwo
Kompas - Dąbrowski Budżet Partycypacyjny
budżet partycypacyjny| Dąbrowa Górnicza| Dzielnicowe Formu Mieszkańców| inicjatywa lokalna
włącz czytnikDąbrowa Górnicza jest jednym z wielu miast, które wprowadziły budżet partycypacyjny. Przypatrzmy się jak jest tam wdrażany.
W ramach Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego miasto podzielono na 27 dzielnic (historyczno-zwyczajowych), których dotyczy procedura. Dla każdej z dzielnic wyznaczono tzw. punkty konsultacyjne, które są miejscem pierwszego kontaktu dla mieszkańców.
W ramach kwoty 5 mln złotych, na które opiewa budżet partycypacyjny w Dąbrowie Górniczej, każda z dzielnic ma zagwarantowaną kwotę w budżecie miasta w 2014 r. na realizację wybranego przez mieszkańców dzielnicy projektu lub projektów.
Procedura jest rozciągnięta na wiele miesięcy co daje mieszkańcom możliwość zapoznania się z procedurami i czas na opracowanie i zgłoszenie projektów.
Procedura Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego składa się z kilku etapów. Pierwszym była akcja informacyjna, która została przeprowadzona w lutym i marcu 2013 r. W jej ramach przygotowano stronę internetową www.twojadabrowa.pl, plakaty, broszury, a co najważniejsze przeprowadzono cykl spotkań informacyjnych z mieszkańcami, gdzie mogli oni zapoznać się z działaniem tego mechanizmu partycypacyjnego oraz możliwościami jakimi daje on mieszkańcom.
W kolejnym etapie, w kwietniu i maju 2013 r. można było zgłaszać projekty. Prawo do tego mieli mieszkańcy, którzy ukończyli 16 lat - projekt powinien być poparty przez minimum 15 mieszkańców. Propozycje można było składać na specjalnym formularzu, gdzie należało opisać i uzasadnić projekt oraz przedstawić jego szacunkową wartość wraz z harmonogramem. Trudność na tym etapie mógł sprawić wymóg ustalenia przez wnioskodawcę kto jest właścicielem działki, na której ma być zrealizowany projekt - czy jest własnością gminy, spółdzielni, wspólnoty czy też prywatną (w tym ostatnim przypadku realizacja projektu nie była możliwa). Na szczęście potrzebne informacje można było uzyskać bądź przez Internet za pośrednictwem Miejskiego Systemu Informacji Przestrzennej bądź telefonicznie albo osobiście. Wnioski z projektami można było składać osobiście albo przesłać pocztą lub e-mailem.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Wyczekiwany budżet, niechciana inicjatywa
Biuletyn Kompas - Budżet partycypacyjny w Płocku
Rady osiedla: kolejny przykład partycypacji z Płocka
Kompas - Czy możliwe są partycypacyjne sposoby finansowania partii politycznych w Polsce?
Kompas: Inicjatywa lokalna mieszkańców według rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody
Biuletyn Kompas - Budżet partycypacyjny w Warszawie
Kompas: Budżet partycypacyjny wschodzi nad Białymstokiem
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.