Państwo
Krajowa Rada Prokuratury: minister chce upolitycznić prokuratorów
IPN| Krajowa Rada Prokuratury| Minister Sprawiedliwości| Prokurator Generalny| Prokuratura Wojskowa| ustawa o prokuraturze
włącz czytnikZałożenie, że w ustawie o prokuraturze miałby się znaleźć zapis dotyczący „przyjmowania przez Radę Ministrów zasadniczych kierunków polityki karnej na rok następny” jest zarówno nonsensowne w praktyce, jak i wątpliwe z punktu widzenia zasad konstytucyjnych. Pojęcie „polityki karnej” jest używane w doktrynie prawa jako desygnat procesu ustawodawczego, bo tylko w ten sposób w państwie prawnym realizowana być może przez władzę wykonawczą i ustawodawczą owa polityka. Konstytucja nie przewiduje zaś takich kompetencji Rady Ministrów. Nie ma też takiego zapisu w ustawie o Radzie Ministrów ani w ustawie o działach administracji rządowej. Jeśli rząd zamierzałby wprowadzić takie postanowienia, to powinny się one znaleźć w którejś ze wskazanych wyżej ustaw, a nie w ustawie o prokuraturze. Zauważyć należy, że w ustawodawstwie polskim nie ma regulacji dotyczących określania przez Radę Ministrów zasadniczych kierunków na przykład polityki zdrowotnej czy polityki rolnej albo polityki zatrudnienia. Nie wiadomo zatem, czemu miałoby służyć określanie zasad „polityki karnej”. Zupełnym kuriozum jest zaś wskazanie, że miałaby ona obejmować „przepisy prawa, których stosowanie uznaje się za szczególnie istotne dla realizacji polityki karnej oraz poszanowania praw i wolności człowieka”. Przekładając to na język ogólny oznacza to, że w prawie mają istnieć przepisy, których stosowanie jest ważniejsze i mniej ważne. W praktyce można przypuszczać, że takie założenia polityki karnej wskazywać miałyby, że w danym roku ważniejsze jest ściganie na przykład rozbojów, a w następnym roku – oszustw. Nie trzeba szerszej analizy, by uznać, iż jest to całkowicie sprzeczne z zasadą legalizmu.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Kto się boi niezależnego prokuratora?
Minister, nie prokurator zmieni ustawę o prokuraturze
Projekt ustawy o nadzorze nad prokuraturą będzie gotowy w maju
Hubert Izdebski: czy reformować wymiar sprawiedliwości?
Projekt nowelizacji ustawy o prokuraturze – opinia HFPC
Opinia HFPC na temat zmian w prokuraturze
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.