Państwo
MS rozpoczęło konsultacje w sprawie przywrócenia kolejnych 34 sądów rejonowych
Jarosław Gowin| likwidacja sądów| Ministerstwo Sprawiedliwości| sądy rejonowe
włącz czytnikMinisterstwo Sprawiedliwości wysłało 21 października do konsultacji publicznych i opiniowania oraz do uzgodnień międzyresortowych projekty rozporządzeń Ministra Sprawiedliwości dotyczących przywrócenia kolejnych sądów rejonowych zniesionych w związku z tzw. reorganizacją małych sądów.
Decyzją kierownictwa resortu projekt rozporządzenia w sprawie przywrócenia niektórych sądów rejonowych zakłada, że z dniem 1 lipca 2015 roku odtworzone zostaną 34 sądy rejonowe.
Minister Sprawiedliwości Cezary Grabarczyk 7 października 2014 r. podpisał rozporządzenie (opublikowane 16-10-2014 r. w Dzienniku Ustaw) na mocy którego od 1 stycznia 2015 roku na mapę sądownictwa powróci 41 sądów rejonowych, które na przełomie 2012 i 2013 r. zostały zniesione i przekształcone w wydziały zamiejscowe innych sądów rejonowych. W drugim etapie, z dniem 1 lipca 2015 r., Ministerstwo Sprawiedliwości planuje odtworzyć kolejne 34 sądy. W sumie, w dwóch etapach, powołanych na nowo zostanie 75 sądów rejonowych.
Odtwarzanie sądów rejonowych to konsekwencja tzw. prezydenckiej noweli ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, która wprowadziła obiektywne kryteria tworzenia i znoszenia sądów rejonowych, a także wyjście naprzeciw potrzebom społeczności lokalnych i wymiaru sprawiedliwości.
Według przyjętych regulacji, kryteriami tworzenia sądów rejonowych są liczba mieszkańców zamieszkujących obszar gminy lub kilku gmin (co najmniej 50.000) oraz wpływ podstawowych kategorii spraw do istniejącego sądu rejonowego z obszaru gminy lub kilku gmin (5.000 w ciągu roku kalendarzowego).
Ustawa przewiduje także możliwość utworzenia sądu rejonowego dla obszaru zamieszkałego przez mniejszą niż 50.000 liczbę mieszkańców, jeżeli wpływ podstawowych kategorii spraw do istniejącego sądu rejonowego z tego obszaru wyniesie co najmniej 5.000 w ciągu roku kalendarzowego.
W drugim etapie, z dniem 1 lipca 2015 r., Ministerstwo Sprawiedliwości planuje przywrócić sądy spełniające kryteria obligatoryjne i kryterium fakultatywne według danych statystycznych za rok 2013.
Kryteria te spełniają 34 sądy rejonowe zniesione 1 stycznia 2013 r., których listę MS publikuje na swojej stronie internetowej.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.