Państwo
Grabarczyk: Dużo zadań, mało czasu
Cezary Grabarczyk| kognicja sądów| likwidacja sądów| Minister Sprawiedliwości| pomoc prawna| postępowanie przygotowawcze| proces kontradyktoryjny| prokuratura| reforma sądownictwa
włącz czytnikWejście w życie reformy procedury karnej, ustawa o biegłych sądowych, budowa systemu bezpłatnej pomocy prawnej. Rozmowa z ministrem Cezarym Grabarczykiem o priorytetach Ministerstwa Sprawiedliwości do końca kadencji rządu, opublikowana w ostatnim w 2014 roku wydaniu "Na wokandzie".
Artur Pawlak: – W pierwszych dniach po mianowaniu na urząd ministra spotkał się Pan z przedstawicielami urzędników sądowych walczących o wyższe uposażenia, nawiązał współpracę z prokuratorem generalnym, przywrócił 41 najmniejszych sądów rejonowych, które dwa lata temu przekształcono w wydziały zamiejscowe. Tempo ekspresowe.
Cezary Grabarczyk: – Bo i czasu jest niewiele. Zacząłem od kwestii przygotowania prokuratury do nowego modelu postępowania karnego, gdyż wdrożenie nowego procesu kontradyktoryjnego musi przebiegać bez zakłóceń. Podjąłem rozmowy z prokuratorem generalnym, ustaliliśmy zasady współpracy. Dziś już mamy tego owoce. Powołany przez nas zespół uzgodnił treść projektu nowelizacji regulaminu wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek prokuratury, który jest teraz w konsultacjach publicznych i uzgodnieniach międzyresortowych.
– To inaczej niż Pan zapowiadał. Najpierw miała być nowelizacja ustawy o prokuraturze, dopiero potem korekty w regulaminie urzędowania jednostek prokuratury.
– Pracujemy równolegle. Rozpoczęliśmy od kilku uzgodnień w sprawie ustawy o prokuraturze, między innymi dotyczących wzmocnienia pozycji prokuratora generalnego. Jednak zmieniony przez poprzedniego ministra sprawiedliwości regulamin wchodzi w życie już 1 stycznia 2015 r., dlatego nie mogłem odłożyć nad nim prac. Gdyby regulamin zaczął obowiązywać w niezmienionej postaci, wywołałby to zmiany w zakresie kompetencji prokuratorów. Mogłoby to skutkować takim przyrostem zadań, głównie na poziomie prokuratur apelacyjnych, że prokuratura stałaby się niewydolna.
– Paraliż był głównym argumentem prokuratora generalnego przeciwko zmienionemu regulaminowi. Argumentem kwestionowanym przez prokuratorów liniowych, którzy widzieli w nim formę nacisku na ministra sprawiedliwości, by odstąpić od przekazania okręgom i apelacjom większej ilości zadań ściśle prokuratorskich.
– Z przedstawianych nam szacunków wynikało, że przyrost spraw w prokuraturach wyższego szczebla wyniósłby od 400 do 700. Przeprowadziliśmy własne analizy, które rzeczywiście potwierdziły, że takie ryzyko jest realne. Gdyby wszystkie przestępstwa przeciwko działalności instytucji państwowych i samorządowych trafiały do prokuratur apelacyjnych – zgodnie z tym, co miało stać się od nowego roku – doprowadziłoby to do paraliżu w zakresie prowadzonych postępowań. Dlatego przychyliliśmy się do argumentacji prokuratora generalnego, jednocześnie nie rezygnując z rozszerzenia właściwości rzeczowej prokuratur okręgowych i apelacyjnych. Z tym wyjątkiem, że w przypadku prokuratur okręgowych i przestępstw przeciwko obrotowi gospodarczemu, przyjmujemy przesłankę mienia znacznej wartości. Zaś w przypadku prokuratur apelacyjnych oraz przestępstw kryminalnych, korupcyjnych i gospodarczych, wprowadzamy kryterium przestępstw poważnych lub kryterium mienia o wielkiej wartości. Oczywiście, o tym, które konkretnie sprawy trafią do okręgów i apelacji, zadecyduje sama prokuratura – jako organ, który ponosi odpowiedzialność za sprawną organizację swojej codziennej pracy.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Adwokaci przeciwni likwidacji sądów rejonowych
Prezydent podpisał ustawę o reformie procedury karnej
Na wokandzie: Egzamin z kontradyktoryjności
Ta straszna kontradyktoryjność
MS rozpoczęło konsultacje w sprawie przywrócenia kolejnych 34 sądów rejonowych
MS: bezpłatna pomoc prawna tylko dla uprawnionych do pomocy społecznej
Prokuratorzy grożą strajkiem włoskim
Minister podpisał nowy regulamin prokuratury
Kontradyktoryjny proces i trochę aktywny sędzia
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.