TK



Adwokaci przeciwni likwidacji sądów rejonowych

reforma sądownictwa| sądy rejonowe| Zwara

włącz czytnik

W uchwale z 17 marca Naczelna Rada Adwokacka wyraziła swój sprzeciw wobec projektu zlikwidowania 116 sądów rejonowych, przygotowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Oto treść listu:

Naczelna Rada Adwokacka sprzeciwia się projektowi Ministra Sprawiedliwości reformy organizacji Sądownictwa polegającego na likwidacji 116 sądów rejonowych, a więc ponad 1/3 wszystkich sądów rejonowych w kraju. Podawane ekonomiczne uzasadnienie pomysłu przekształcenia samodzielnych sądów w ośrodki zamiejscowe jest niewystarczające. Przewidywane oszczędności są wątpliwe, a podawane dane niepełne.

Idea taniego państwa nie może realizować się w pomysłach drogich dla społeczeństwa. Państwo nie może uchylać się od swoich podstawowych powinności polegających na zapewnieniu powszechnego i dogodnego dostępu do wymiaru sprawiedliwości. Nie może być on sprawowany w oderwaniu od potrzeb społeczeństwa (art. 45 ust. 1 Konstytucji RP).

Likwidacja sądów rejonowych w małych miejscowościach, gdzie są one czynnikiem miastotwórczym i pomijanie ich roli jako budujących poziom cywilizacyjny lokalnych społeczności i kraju jest niecelowa. Likwidacja sądów spowoduje degradację wielu miast powiatowych, utrudni to znacznej części obywateli dostęp do sądów w trudnych społecznie sprawach rodzinnych, pracowniczych, majątkowych (wieczystoksięgowych).

Zmiany organizacyjne nie mogą zmierzać do naruszenia podstaw niezawisłości sędziowskiej, która wyrażona jest w art. 180 Konstytucji, poprzez zakaz przenoszenia sędziów wbrew ich woli.

Skala społecznego sprzeciwu wobec planowanej reformy nie może zostać przez Rząd zlekceważona i pominięta.

adw. Andrzej Zwara, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.