Państwo



Nowelizacja prawa antymonopolowego ma usprawnić kontrole

koncentracja| ochrona konkurencji| pobłażliwość| Rada Ministrów| UOKiK| ustawa o ochronie konkurencji| zbiorowe interesy konsumentów

włącz czytnik
Nowelizacja prawa antymonopolowego ma usprawnić kontrole

Usprawnienie systemu kontroli koncentracji, skuteczniejsze wykrywanie niedozwolonych porozumień i rozszerzenie programu leniency (leniency - ang. pobłażliwość)- takie m.in. zmiany przewiduje przyjęty dziś przez rząd projekt założeń do nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.

Dokument przygotowany został przez UOKiK. Jak poinformowano po posiedzeniu Rady Ministrów, celem nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów jest przede wszystkim skuteczniejsze eliminowanie praktyk ograniczających konkurencję oraz efektywniejsze prowadzenie postępowań z zakresu kontroli koncentracji.

- Wskazówki środowisk biznesowych, praktyka UOKiK, doświadczenia międzynarodowych organów ochrony konkurencji dały podstawę do przygotowania nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, by uczynić ją bardziej przyjazną dla przedsiębiorców - czytamy w opublikowanym we wtorek oświadczeniu UOKiK.

Jednym z rozwiązań zwiększających skuteczność wykrywania niedozwolonych porozumień ma być usprawnienie programu łagodzenia kar leniency, który umożliwia uczestnikowi niedozwolonego porozumienia uniknięcie lub obniżenie sankcji finansowej w zamian za współpracę z Urzędem i dostarczenie informacji na temat zmowy. Obecnie tylko podmiot, który jako pierwszy poinformuje Urząd o niedozwolonych praktykach może liczyć na całkowite zwolnienie z kary – pozostali na obniżenie sankcji.

Zgodnie z propozycją Urzędu przedsiębiorca, który złoży wniosek leniency jako drugi lub kolejny, będzie mógł uzyskać dodatkowe obniżenie kary, jeśli poinformuje Urząd o innej zmowie, której również był uczestnikiem. W tej drugiej sprawie będzie ponadto miał status pierwszego wnioskodawcy.

Kolejną nowością w polskim prawie antymonopolowym będzie wprowadzenie możliwości dobrowolnego poddania się karze w sprawach antymonopolowych (ang. settlements). Przedsiębiorca będzie miał możliwość przyjęcia propozycji Urzędu w zamian za obniżenie kary o 10 proc. Tym samym postępowanie będzie trwało krócej niż w normalnym trybie, a praktyka ograniczająca konkurencję zostanie szybciej wyeliminowana z rynku (jeżeli przedsiębiorca odwoła się do sądu, nie będzie mógł skorzystać z obniżenia kary). Innym rozwiązaniem są tzw. środki zaradcze (ang. remedies).

W decyzji kończącej postępowanie prezes UOKiK będzie miał możliwość wskazania przedsiębiorcy jakie działania ma podjąć w celu usunięcia skutków naruszenia lub zaprzestania niedozwolonej praktyki. Pozwoli to na sprawne przywrócenie konkurencji.

Poprzednia 12 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.