TK
Branża finansowa krytycznie o zmianach w prawie antymonopolowym
Janusz Dedo| Konfederacja Lewiatan| Polski Związek Pracodawców Prywatnych Banków i Instytucji Finansowych| UOKiK| ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów
włącz czytnikCoraz więcej aktów prawnych - zarówno krajowych, jak i unijnych - uchwalana jest w sposób nieuwzględniający opinie i stanowiska przedsiębiorców - twierdzi Janusz Dedo, prezes Polskiego Związku Pracodawców Prywatnych Banków i Instytucji Finansowych.
Zdaniem autora tej opinii, widocznym tego przykładem jest chociażby obecnie procedowany projekt nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, który w ocenie firm wprowadza wiele kontrowersyjnych zmian i nie powinien być uchwalony w obecnym kształcie. Nie wprowadza się z kolei zmian tam, gdzie w ocenie Związku istnieje pilna potrzeba wypracowania optymalnych i nadających się do realizacji w praktyce rozwiązań - dot. to w szczególności funkcjonowania rejestru klauzul abuzywnych.
- Wobec powyższego, a także w związku z budzącą wątpliwości - w ocenie władz Związku - działalnością UOKiK, która przejawia się zarówno w licznych, prowadzonych przeciwko przedsiębiorcom wszystkich branż postępowaniach, jak również w propozycji bardzo niekorzystnych i nieuzasadnionych zmian w obecnie obowiązujących przepisach prawa, władze Związku postanowiły wzmocnić działania lobbingowo-edukacyjne w tym zakresie.
W tym celu planują - wynika z opublikowanego w tym tygodniu oświadczenia - zorganizowanie we wrześniu br. pod egidą Związku okrągłego stołu, bądź też spotkania otwartego dla mediów, w którym udział wzięliby władze Związku, eksperci (prawnicy) poszczególnych branż, wiodący eksperci, przedstawiciele instytucji publicznych, a także docelowo przedstawiciele UOKiKu. Tematem przewodnim spotkania będzie dotychczasowa praktyka postępowań przed UOKiK w kontekście nowego projektu ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Oprócz tego, planowane jest również zaproszenie prezes UOKiK na zamknięte spotkanie z przedstawicielami Lewiatana, celem przekonania do argumentów prezentowanych przez środowisko przedsiębiorców.
W związku z tym prezes Związku zwraca się o oddelegowanie przez zainteresowane firmy pracowników specjalizujących się w dziedzinie prawa ochrony konkurencji i konsumentów i uzupełnienie grupy roboczej, która pracowała w Lewiatanie nad przygotowaniem opinii do projektu nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.
- Umożliwi to zorganizowanie szerokiego spotkania z udziałem zainteresowanych firm, celem ustalenia i skoordynowania wspólnych działań w tym zakresie, do czego wielce namawiam - stwierdza Janusz Dedo, prezes Polskiego Związku Pracodawców Prywatnych Banków i instytucji Finansowych.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.