Państwo



NSA: współpracownik FOR nie otrzyma danych o egzaminach na prawo jazdy

FOR| informacja publiczna| interes publiczny| NSA| prawo jazdy| WORD

włącz czytnik
NSA: współpracownik FOR nie otrzyma danych o egzaminach na prawo jazdy

Forum Obywatelskiego Rozwoju działa na arenie publicznej i ma liczne osiągnięcia, ale samo powoływanie się na współpracę z tą fundacją nie wystarcza do udowodnienia interesu publicznego i otrzymania danych o egzaminach na prawo jazdy - stwierdził NSA.

Rafał D. współpracownik fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju zwrócił się do dyrektora Ośrodka Ruchu Drogowego, Regionalnego Centrum Ruchu Drogowego w Olsztynie o udostępnienie informacji dotyczących efektywności zdawanych egzaminów na prawo jazdy. Na dwa spośród ośmiu pytań skierowanych do dyrektora ośrodka Rafał D. uzyskał odpowiedzi, reszta zagadnień została uznana za informację publiczną wymagającą przetworzenia.

Trudne pytania

A pytania dotyczyły lat 2007 - 2012 i egzaminu na kategorię B: Ile osób zatrudnia WORD na stanowisku egzaminatora z uprawnieniami do przeprowadzania egzaminów praktycznych ? Na jakiej podstawie zatrudnieni są wskazani egzaminatorzy (np. umowa o pracę, umowa zlecenie)? Ile osób przystąpiło do egzaminu praktycznego bez uwzględniania egzaminów poprawkowych? Ile osób egzaminowanych w tym okresie zdało egzamin w pierwszym podejściu? Ile poprawkowych egzaminów praktycznych przeprowadził WORD ? Ile razy zdawał egzamin praktyczny  przeciętny egzaminowany ? Jakie były nominalne dochody WORD z tytułu egzaminów praktycznych na kategorię B oraz z tytułu poprawkowych egzaminów praktycznych ? Ile wynosiło przeciętne wynagrodzenie brutto (miesięczne lub roczne) egzaminatora uprawnionego do przeprowadzania egzaminów ? Jeżeli nie są prowadzone takie statystyki, to jakie było przeciętne wynagrodzenie brutto egzaminatora bez względu na liczbę kategorii, na które ma uprawnienia do egzaminowania?

Ośrodek nie ma danych

Dyrektor ośrodka w kwietniu 2013 r. odmówił odpowiedzi na część tych pytań, gdyż wymagałyby one przetworzenia, a wnioskodawca nie wykazał, jakie znaczenie te informacje mogą mieć na lepsze funkcjonowanie państwa (art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej). Jednak dyrektor poinformował, że na stanowisku egzaminatora zatrudnione są 22 osoby, które posiadają uprawnienia do przeprowadzania egzaminów na kategorię B, w tym 19 egzaminatorów posiada szersze uprawnienia. Egzaminatorzy ci są zatrudnieni wyłącznie na podstawie umowy o pracę. Ale nie są prowadzone statystyki wyodrębniające egzaminy poprawkowe z ogółu zdawanych egzaminów, czy też statystyki z rozbiciem na kategorię B. Ośrodek nie posiada również informacji, ile razy zdawał przeciętny egzaminowany, informacji o nominalnych wpływach WORD z rozbiciem na kategorię B i na poprawkowe egzaminy praktyczne z kategorii B, a także statystyk dotyczących przeciętnych wynagrodzeń według kryterium zajmowanego stanowiska czy przeciętnych wynagrodzeń poszczególnych grup zawodowych zatrudnionych w WORD. Udzielenie informacji na pytania zawarte w pkt 3-8 wymaga od Ośrodka podjęcia wielu dodatkowych czynności polegających na sięgnięciu do dokumentacji źródłowej oraz zaangażowania dodatkowych pracowników w celu zestawienia danych. Zatem żądane informacje będą miały charakter informacji przetworzonych.

Poprzednia 123 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.