Państwo



O sprawności sądów powszechnych

Bartłomiej Przymusiński| Ministerstwo Sprawiedliwości| sprawność sądów powszechnych| SSP "Iustitia"| wskaźnik opanowania wpływ

włącz czytnik
O sprawności sądów powszechnych

Ukazała się wstępna statystyczna informacja o sprawności sądów powszechnych w 2012 roku. Opracował ją Wydział Statystyki i Analiz WS Departamentu Sądów, Organizacji i Analiz Wymiaru Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Według tego opracowania w roku 2012 do sądów powszechnych wpłynęło 14 040 tys. spraw  (o 456 tys. spraw więcej niż w roku 2011). Należy podkreślić, że jest to tendencja dostrzegana już w latach poprzednich. Sądy miały do załatwienia łącznie ze sprawami  pozostałymi do rozpatrzenia z poprzedniego roku 15 940 tys. spraw, co stanowi o 4,3 % spraw więcej w stosunku do roku poprzedniego.

Dynamika załatwień była wyższa niż dynamika wpływu, co w skutkach przejawia się zmniejszeniem liczby spraw niezałatwionych. Wskaźnik załatwialności, czyli odniesienie liczby spraw załatwionych do liczby spraw do załatwienia będących sumą wpływu i spraw niezałatwionych pozostających z poprzedniego okresu sprawozdawczego, wyniósł 88,5%
i jest korzystniejszy w porównaniu z  rokiem poprzednim (w roku 2011 wynosił 87,6%).

Oceniając sprawności postępowań sądowych należy kierować się analizą mierników jakimi są wskaźniki statystyczne.

Jednym z nich – podstawowym – jest wskaźnik opanowania wpływu będący odniesieniem liczby spraw załatwionych w danym okresie sprawozdawczym lub okresie działania jednostki organizacyjnej do liczby spraw wpływających. W roku 2012 wskaźnik ten uległ poprawie w stosunku do roku 2011 i wyniósł 100,5, co oznacza, że załatwiano średnio więcej spraw niż wpłynęło do sądu.

Ponadto odsetek spraw rozpatrywanych przez sądy pierwszej instancji, w których czas trwania postępowania przekracza 12 miesięcy od dnia pierwszej rejestracji w sądzie pierwszej instancji do uprawomocnienia się sprawy/orzeczenia/wyroku w pierwszej instancji informuje, że w roku 2012 spraw pierwszoinstancyjnych ponad dwunastomiesięcznych było    4,0%,  czyli  w stosunku do analogicznego poprzedniego okresu sprawozdawczego wskaźnik ten jest korzystniejszy o 0,2 punktu procentowego (w roku 2011 – 4,2%).

Natomiast analizując wskaźnik pozostałości tzw. trwania postępowania (w miesiącach) spraw ogółem - odniesienie liczby wszystkich spraw pozostających do załatwienia w sądach powszechnych na rok następny do przeciętnego miesięcznego wpływu wszystkich spraw w danym okresie sprawozdawczym  - w roku 2012 wyniósł 1,6 miesiąca (48 dni). W roku 2011 wskaźnik ten był nieznacznie wyższy i wynosił 1,7 miesiąca.

Poprzednia 12 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.