Państwo



Petycje: Senat rozpoczyna kampanię informacyjno-edukacyjną

Bogdan Borusewicz| demokracja| ISP| Jacek Kucharczyk| Michał Seweryński| Mieczysław Augustyn| petycje| ustawa o petycjach

włącz czytnik

Przewodniczący Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Senioralnej senator Mieczysław Augustyn, jeden ze współautorów senackiego projektu ustawy o petycjach, a jednocześnie wiceprzewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, w którym zrodził się pomysł jego przygotowania, przypomniał, że ustawę udało się uchwalić dopiero za 5. podejściem. To pokazuje, że przekonanie o tym, iż obywatelom warto zaufać, a ich zaangażowanie stanowi wartość pożądaną, niełatwo torowało sobie drogę. Zdaniem senatora warto jednak stawiać na jakość w życiu publicznym. Daje to podstawę, by wierzyć, że uda nam się przekonać do petycji dużą grupę obywateli i utwierdzić ich w przekonaniu, że wszystko będzie się działo niejako na ich oczach, bo takie zasady rozpatrywania petycji przewiduje właśnie ustawa. Kampania jest także okazją do wciągnięcia w sprawy publiczne młodych ludzi. Senator podkreślił także, że po raz pierwszy mamy do czynienia z kampanią, która staruje na wiele miesięcy przed wejściem w życie ustawy.

Przewodniczący Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji senator Michał Seweryński przypomniał, że Senat dużo wcześniej, w 2009 r., rozpoczął rozpatrywanie petycji, podchodząc do tego zadania rzetelnie, cierpliwie, odpowiedzialnie i z pełną powagą. Oczywiście, nie każde rozpatrzenie petycji kończyło się projektem ustawy realizującym zawarty w niej postulat. Ludzie mają jednak prawo pisać o swoich problemach i bólach. Jak stwierdził senator, sam fakt, że wszystkie petycje będą rozpatrywane, jest dowodem na działanie demokracji.

Chcąc przygotować obywateli do korzystania z przysługującego im prawa do petycji Kancelaria Senatu wspólnie z Instytutem Spraw Publicznych oraz Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich jako instytucją partnerską wzięły na siebie obowiązek przeprowadzenia kampanii PETYCJA – TWOJE PRAWO. Przewiduje się, że potrwa ona do końca listopada 2016 r. i przybliży wiedzę na temat możliwości, które daje obywatelom ustawa o petycjach. Chodzi także o poinformowanie zarówno władz i administracji publicznej, w szczególności samorządów terytorialnych, jak i organizacji pozarządowych o zasadach, na jakich – zgodnie z tą ustawą – będą składane i rozpatrywane petycje.

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.