Państwo
Piotr Serafin: Cała (nie)prawda o szczycie w Brukseli
budżet UE| Janusz Wojciechowski| Krzysztof Szczerski| negocjacje| Piotr Serafin| polityka spójności| Zbigniew Ziobro
włącz czytnik3. Pan poseł Krzysztof Szczerski przeanalizował konkluzje Rady Europejskiej i nie znalazł słowa Polska. Panie pośle, w negocjacjach budżetowych zabiega się o pieniądze na rozwój, a nie o wymienianie nazwy swego kraju w końcowych uzgodnieniach szczytu. Żeby być największym beneficjentem budżetu to trzeba wynegocjować jak najlepsze zasady ogólne, które przesądzają o rozdziale środków pomiędzy wszystkie państwa członkowskie. Wyjątkami od zasad można łatać dziury. Zasady ogólne w wynegocjowanym budżecie są dobre dla Polski. Zapyta się Pan poseł jak to się stało, że zasady ogólne są dla Polski dobre? Najlepiej nie czekać na ostatnią noc negocjacji tylko załatwić najważniejsze dla siebie sprawy dużo wcześniej, np. zacząć pracę nad wynikiem najważniejszej dla siebie Rady Europejskiej na 3 lata przed jej terminem, zabiegać o wpływ na treść stanowiska Komisji, dbać o przebieg prac w trakcie poszczególnych prezydencji itd. Wtedy nie trzeba grozić wetem.
Pan poseł Szczerski, jak zwykle zresztą, przygotował ponad kilkadziesiąt argumentów w sprawie dlaczego rząd źle robi. Ale czy z uwagi na pośpiech czy z innych powodów nie za bardzo się przyłożył do tej pracy. Może zatem kilka rad. Przed wypowiadaniem się w sprawie kwalifikowalności VAT-u warto porozmawiać z samorządowcami. Z pewnością wyjaśnią jaką wartość ma dla nich uzgodnienie szczytu. Zanim się coś powie o warunkowości związanej z wypełnianiem wymogów związanych z deficytem budżetu państwa, nie zaszkodzi przeczytać stosowny protokół do traktatu z Maastricht. Aby oceniać czy wymóg wspierania zielonych inwestycji jest uciążliwy, warto by wiedzieć, co to są te zielone inwestycje. Jak się mówi o górnym progu dostępności środków dla kraju i prognozach gospodarczych to trzeba się mniej więcej orientować czy recesja wpływa na wzrost czy spadek dostępnych środków dla kraju objętego takim progiem itp. itd.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Nowa Wspólna Polityka Rolna nie może dyskryminować polskich rolników
D. Hübner: Polska nawet w wariancie pesymistycznym będzie największym odbiorcą środków z polityki spójności
Biuletyn Kompas - Po konsultacjach ustawy o zasadach realizacji programów operacyjnych polityki spójności
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.