Państwo



Polacy ufają bankom

włącz czytnik

Do badania EBA wybrano 6 polskich banków, zaś Urząd Komisji Nadzoru Finansowego dodatkowo przebadał na podstawie tych samych kryteriów 9 banków, będących podmiotami zależnymi dużych europejskich banków. W sumie w Polsce poddano badaniu

15 banków reprezentujących 72% aktywów sektora bankowego. Wyniki badania polskiego sektora bankowego potwierdzają dużą odporność banków na sytuacje niekorzystne i wstrząsy oraz fakt, że są one dobrze skapitalizowane i efektywne. W badaniu EBA polski sektor bankowy znalazł się na trzecim miejscu – po Luksemburgu i Szwecji – ze średnim poziomem współczynnika CET 1 na poziomie 12,25%. W badaniu kompleksowym EBC, przeprowadzanym przy współpracy z KNF, na 31.12.2013 roku jedynie dwóm bankom działającym w Polsce zabrakło nieznacznie do określonych w metodologii minimów. Do dnia ogłoszenia wyników badania oba banki uzupełniły niedobory funduszy wynikające z badania oraz podjęły działania służące dalszemu wzrostowi bazy kapitałowej.

Badanie oparto na dwóch scenariuszach – bazowym i szokowym – oraz podstawowych założeniach: w warunkach skrajnych najbardziej stabilny kapitał banku, kapitał podstawowy CET 1, nie może obniżyć się poniżej 5,5 proc. aktywów ważonych ryzykiem. To znacznie surowsze kryteria niż w 2011 roku, gdyż niektóre instrumenty zaliczane do funduszy Tier 1 nie mogą być zaliczone obecnie do CET 1. Najbardziej stabilne fundusze podstawowe CET 1 polskich banków na koniec czerwca 2014 r. stanowiły aż 92% funduszy własnych. Należy podkreślić, że polskie banki posiadające portfel walutowych kredytów hipotecznych pozytywnie przeszły również stress test w scenariuszu szokowym, zakładający m.in. deprecjację polskiej waluty o 25% oraz spadek cen nieruchomości o 14%.

Przeprowadzone w sposób jednolity dla wszystkich banków w Europie badanie pokazało pełną transparentność europejskiego sektora bankowego i powinno wpłynąć na wzrost zaufania na rynku finansowym.

Polski sektor bankowy wyszedł na tym tle bardzo korzystnie szczególnie dzięki bardzo wysokiej jakości funduszy własnych oraz aktywów i wysokim poziomom współczynników kapitałowych, znacznie przekraczających minimalne wymogi wynikające z rozporządzenia CRR (Capital Requirements Regulation – rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2013 r. w sprawie wymogów ostrożnościowych dla instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych). Rozporządzenie CRR jest prawnie wiążące w całości i bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich UE od 1 stycznia 2014 roku.

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.