Publicystyka
Krzysztof Pietraszkiewicz: O regulacjach, perspektywach, Unii Europejskiej oraz kwiatach i chwastach
Amber Gold| inflacja prawa| KNF| Krzysztof Pietraszkiewicz| NBP| parabanki| Provident| SKOK| ZBP
włącz czytnikRozmowa z Krzysztofem Pietraszkiewiczem, prezesem Związku Banków Polskich [dla miesięcznika "Nowe Życie Gospodarcze"]
W Brukseli odbyła się wideokonferencja ministrów finansów strefy euro, która miała rozstrzygnąć o pomocy 100 mld euro dla Hiszpanii. Czy taka pomoc uspokoi choć trochę sytuację w Hiszpanii?
Wychodzenie z kłopotów przez kraje Unii Europejskiej, w tym przez kraje strefy euro, jest częścią problemów globalnych. Gospodarka i system finansowy ulegają na naszych oczach przebudowie. Proces ten będzie trwał długo. Unia Europejska i strefa euro odgrywają w nim istotną rolę, która może się zmieniać w zależności od tego, jak problemy będą rozwiązywane przez poszczególne rządy i parlamenty. Oceniam wysoko to, co podjęte zostało zarówno w Grecji, przedtem w Irlandii, a teraz – w Hiszpanii. Mówię o programach naprawczych, których podejmowanie w krajach demokratycznych wymaga, aby politycy, przynajmniej niektórzy z nich, stawali się mężami stanu. Do historii przejdą ci, którzy wzięli na siebie wielką odpowiedzialność, w tym także polityczną i moralną za to, by przeprowadzić swój kraj przez bardzo trudny okres.
Sądzę, że pomoc dla Hiszpanii została udzielona po przedstawieniu dość realistycznego programu wychodzenia z kłopotów w kilkuletniej perspektywie.
Ale rynki jakoś nie bardzo reagują na tę gwarancję.
Cały czas nie jesteśmy wolni od nowych zagrożeń i dlatego rynki wyceniają ryzyko stosunkowo wysoko. Utrata reputacji czy ujawnienie jakiegoś skandalu owocuje na ogół gwałtownymi zmianami, raptownym powstrzymaniem się od inwestowania na danym rynku, podczas gdy budowanie zaufania i reputacji wymaga dłuższego czasu. Tak zwykle jest w gospodarce.
W życiu też.
Tak. Ale w gospodarce szczególnie, gdyż wiąże się to z ewentualną utratą znaczących środków. Natomiast tych instytucji, które są gotowe zaryzykować na większą skalę, nawet za wyższą premię, jest zwykle nieco mniej.
Następne w kolejce ustawiają się Włochy, choć sytuacja jest tam odmienna ze względu na niższy poziom zadłużenia zewnętrznego. Z drugiej strony, ciężar włoskiej gospodarki jest dużo większy niż hiszpańskiej czy greckiej.
Gdybym oceniał to w średniookresowej perspektywie, to niewiele krajów europejskich mogłoby sobie powiedzieć, że nie będą przechodzić procesu restrukturyzacji. I to będzie dla nich kolejne wyzwanie. Miliony osób wykluczonych, bezrobotnych, zalegających z zobowiązaniami wobec instytucji finansowych oraz państw – będą wymagały dodatkowych programów pomocy.
Szuka się nowych narzędzi, nowych rozwiązań, także instytucjonalnych, ale tymczasem przed sektorem finansowym są kolejne zagrożenia, np. podatek od instrumentów finansowych. Co pan sądzi o tych zamiarach Komisji Europejskiej?
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.