Państwo



Polska awansowała w rankingu najdynamiczniejszych gospodarek świata na 21 miejsce

biznes| GDI| Global Dynamism Index| gospodarka| Grant Thornton| przedsiębiorczość| sektor finansowy| stabilność| Słowenia| Tomasz Wróblewski

włącz czytnik

Polska ma stabilny, silny sektor finansowy, z mocnymi regulacjami. Dzięki temu polskie firmy mają relatywnie łatwy i bezpieczny dostęp do finansowania działalności. Ponadto, firmy płacą dość niski CIT, a także gospodarka jako całość notuje stały napływ kapitału w ramach bezpośrednich inwestycji zagranicznych” – tłumaczy Tomasz Wróblewski.

Według GDI, piętą achillesową polskiej gospodarki jest natomiast obszar związany z pracą i kapitałem ludzkim („Labor and human capital”). Zajmujemy tu odległe 38. miejsce, a w regionie wyprzedzają nas Czechy, Rumunia i Słowenia.

Notujemy nadal relatywnie wysoką stopę bezrobocia, co oznacza, że polska gospodarka nie wykorzystuje w pełni potencjału, jaki drzemie w jej pracownikach. Ponadto, mamy zdecydowanie niekorzystne perspektywy demograficzne, tzn. odsetek osób młodych w społeczeństwie jest niższy niż w większości badanych krajów, a to oznacza, że społeczeństwo będzie się starzeć, a więc rąk do pracy będzie ubywać, podczas gdy obciążenia socjalne związane z emeryturami i ochroną zdrowia będzie rosnąć” – tłumaczy Tomasz Wróblewski.

GDI, oprócz tego, że jest papierkiem lakmusowym, który mierzy konkurencyjność polskiej gospodarki, może być też przez polskie firmy myślące o ekspansji zagranicznej wykorzystywany jako swoisty kompas – wskazówka, które pomaga wybrać najlepszy, najbardziej perspektywiczny rynek docelowy. Warto w tym miejscu wymienić nie tylko zwycięzców rankingu GDI, czyli Singapur, Izrael i Australię (odpowiednio pierwsze, drugie i trzecie miejsce), ale też Szwecję i Finlandię, które znalazły się tuż za podium, czy Niemcy, będące tuż za pierwsza dziesiątką w rankingu. Jak pokazuje badanie, otoczenie gospodarcze tych krajów sprzyja dynamicznemu rozwojowi firm w długim horyzoncie, a państwa te są geograficznie i kulturowo bardzo bliskie Polsce.

Warto również zwrócić uwagę na Słowenię, która została oceniona jako najbardziej dynamiczna gospodarka Europy Środkowej i Wschodniej, a ponadto odnotowała największy ze wszystkich 60 krajów skok w porównaniu z poprzednią edycją rankingu (z 33 na 6 miejsce). Tak mocna poprawa pozycji Słowenii była możliwa dzięki kilku pozytywnym zjawiskom, których doświadczyła ta gospodarka – poradziła sobie z kryzysem w sektorze finansowym, zwiększyła nakłady na badania i rozwój oraz skuteczniej przyciąga zagraniczne inwestycje.

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.