Państwo



Polska awansowała w rankingu najdynamiczniejszych gospodarek świata na 21 miejsce

biznes| GDI| Global Dynamism Index| gospodarka| Grant Thornton| przedsiębiorczość| sektor finansowy| stabilność| Słowenia| Tomasz Wróblewski

włącz czytnik
Polska awansowała w rankingu najdynamiczniejszych gospodarek świata na 21 miejsce

Z 24. na 21. miejsce podskoczyła polska gospodarka w zestawieniu gospodarek o największym potencjalne do długookresowego rozwoju – wynika z badania Global Dynamism Index, przeprowadzonego przez Grant Thornton.

Global Dynamism Index (GDI) to cykliczne, międzynarodowe badanie realizowane przez firmę audytorsko-doradczą Grant Thornton we współpracy z Intelligence Unit, firmą badawczą należącą do grupy The Economist. Badanie obejmuje 60 największych gospodarek świata. Analizowane są 22 odrębne wskaźniki, które mają największy wpływ na długookresowe perspektywy gospodarcze, np. wskaźniki obrazujące warunki dla eksportu, strukturę demograficzną, czy skalę aktywności zawodowej. Na tej podstawie tworzony jest ranking najdynamiczniejszych gospodarek świata.

Tomasz Wróblewski - Partner Zarządzający w Grant Thornton:

GDI to narzędzie, które pozwala na wymiernych liczbach pokazać, jak konkurencyjna jest dana gospodarka. Na bazie 22 wskaźników i przyporządkowanym im wagom powstaje zbiorczy, nadrzędny wskaźnik, pokazujący, jakie słabe i mocne strony ma otoczenie gospodarcze danego kraju, a w konsekwencji, na ile sprzyja rozwijaniu firm funkcjonujących na jego terytorium.

Jak w tym zestawieniu wypada Polska? W najnowszej edycji rankingu zdobyła 61,1 pkt na 100 możliwych, co dało jej 21. miejsce na świecie, ex aequo z Austrią. To o trzy miejsca wyższa lokata niż uzyskana w poprzedniej, pierwszej edycji badania przeprowadzonego dwa lata temu. Wyprzedziliśmy m.in. Japonię, Tajlandię, Hongkong i Francję.

Do liderów zestawienia, a więc Singapuru, Izraela i Australii sporo nam jeszcze brakuje, ale i tak 21. miejsce należy ocenić zdecydowanie pozytywnie. Nie tylko awansowaliśmy, ale też jesteśmy w czołówce w regonie. Spośród krajów Europy Środkowej i Wschodniej wyprzedza nas tylko Słowenia. Nasi lokalni najwięksi konkurenci w pozyskiwaniu globalnego kapitału inwestycyjnego – Czechy, Węgry i Słowacja – są zdecydowanie za Polską, zajmują odpowiednio 25., 31. i 32. miejsce. To potwierdza, że Polska jest relatywnie atrakcyjnym miejscem do prowadzenia biznesu” – mówi Tomasz Wróblewski.

Spośród pięciu generalnych obszarów, w jakich porównywane były między sobą poszczególne gospodarki, Polska najlepiej wypadła pod względem tzw. środowiska finansowego („Financing environment”), w którym została sklasyfikowana jako piąta gospodarka świata.

Poprzednia 123 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.