Państwo
Sytuacja staje się nienormalna. Dlatego Krajowa Rada Radców Prawnych podjęła stanowcze działania, by doprowadzić do zmiany przepisów zgodnie z potrzebami i nadziejami obywateli naszego kraju. W ostatnich dwóch miesiącach odbyłem spotkania na szczeblu ministerialnym w Kancelarii Prezydenta RP, Ministerstwie Finansów oraz Ministerstwie Sprawiedliwości. Otrzymaliśmy wsparcie strony Kancelarii Prezydenta, Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Rzecznika Praw Obywatelskich.
Udało się również zainteresować problematyką wiodące polskie media z „Rzeczpospolitą”, „Gazetą Wyborczą„ i „Dziennikiem-Gazetą Prawną” na czele. Są z nami organizacje pozarządowe: Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Instytut Spraw Publicznych, Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych. Co ważne, wydatnego merytorycznego wsparcia udzielają nam najlepsi w kraju specjaliści zrzeszeni w samorządzie doradców podatkowych.
Odbyłem wiele spotkań z prezesem tego samorządu i wiem, że problem ten można bez wielkiego wysiłku rozwiązać.
Potrzeba tylko dobrej woli i chęci. Do naszej akcji dołączają także adwokaci i notariusze. Warto przy tym zwrócić uwagę, że normą w krajach Unii Europejskiej jest zwolnienie pomocy prawnej świadczonej pro bono dla najuboższych z obowiązków podatkowych. Nasze brukselskie biuro przygotowało pełny raport w tym zakresie – wysyłając pytania do wszystkich prawniczych samorządów zawodowych zrzeszonych w CCBE.
Niestety, Ministerstwo Finansów wydaje się nieugięte w swym dość fundamentalistycznym stanowisku. Mam jednak nadzieję, że waga naszych argumentów przeważy w końcu siłę urzędniczej niechęci do zmian.
Nie może być bowiem tak, że za widoczną dysfunkcję państwa polskiego, które jako jedyne w UE nie wdrożyło systemu bezpłatnej pomocy prawnej, obejmującego ubogich obywateli, płacić będą właśnie ci ostatni. Osoby pokrzywdzone przez los, dotknięte trwałym, strukturalnym bezrobociem, samotne matki, niepełnosprawni. Oni oczekują naszej pomocy. My doskonale to wiemy. Ważne, by prawda ta dotarła wreszcie do uszu pracujących w Ministerstwie Finansów.
Nawet nie dopuszczam do siebie myśli, że będę zmuszony odwołać wszystkie nasze działania pro bono tylko dlatego, że jakiemuś urzędnikowi nie wystarcza wyobraźni, by podjąć słuszną decyzję. Decyzję przy tym zgodną ze standardami demokratycznego państwa prawa i powszechnie obowiązującymi ideami Unii Europejskiej.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.