Państwo



Projekt nowelizacji ustawy o prokuraturze – opinia HFPC

Barbara Grabowska| HFPC| Konstytucja| niezależność prokuratury| projekt ustawy o prokuraturze| Prokurator Generalny| tajne więzienia CIA

włącz czytnik

Projekt reguluje również kwestię tego, czy prokurator może pełnić inne funkcje publiczne. W świetle projektowanej regulacji, sytuacja np. mianowania do pełnienia funkcji publicznej wiązać się będzie z obligatoryjnym zrzeczeniem się przez prokuratora (także prokuratora w stanie spoczynku) swojego stanowiska. Nowością jest jednak dodanie ust. 2a, który umożliwia powrót na poprzednio zajmowane stanowisko z jednoczesnym przejściem w stan spoczynku. Zdaniem HFPC takie rozwiązanie należy ocenić pozytywnie, głównie z tego względu, że poprzednia regulacja i wynikająca z niej interpretacja Sądu Najwyższego mogła prowadzić do sprzeczności z Konstytucją, jak i do naruszenia postanowień Europejskiej Konwencji Praw Człowieka związanych z prawem do wolnych wyborów.

Nowelizacja przewiduje również zmiany w zakresie postępowania dyscyplinarnego prokuratorów. Projekt przewiduje przyznanie istotnych uprawnień Ministrowi Sprawiedliwości, m.in. w zakresie inicjowania postępowań dyscyplinarnych. „Niestety projekt nowelizacji ustawy o prokuraturze nie odpowiada na większość przedstawianych dotychczas postulatów, takich jak np. zniesienie niejawności postępowania dyscyplinarnego prokuratorów.” – mówi Barbara Grabowska.

HFPC

Poprzednia 12 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze


Kazimierz | 26-08-12 15:00
Rząd Platformy nie może, widać, pozbyć się chronicznej u polskich polityków skłonności do nadzorowania, kierowania i kontrolowania wymiaru sprawiedliwości. Jak inaczej można ocenić ustalanie "kierunków polityki karnej" i prawo do inicjowania postępowania dyscyplinarnego? To jest odwrót - przez boczne drzwi - od nienajgorszej reformy prokuratury. Dobrze, że Fundacja Helsińska tak kategorycznie się wypowiedziała. mam nadzieję, że sami prokuratorzy zdecydowanie odrzucą te zamierzenia. Każda reforma, by przyniosła oczekiwane skutki, wymaga czasu. Także ta w prokuraturze. Koalicja nie powininna ulegać niecierpliwości wymuszonej przez część opozycji i stabloidyzowane media.